Jak ma działać bon energetyczny za podwyżki cen gazu i prądu? Znamy szczegóły
Już w 2021 roku część Polaków może otrzymać tak zwane bony energetyczne, będące w założeniu rekompensatą dla gospodarstw domowych za nieustannie rosnące ceny gazu oraz energii (a co za tym idzie – innych produktów, w tym spożywczych). Rząd chce przeznaczyć na ten cel około 3 miliardów złotych. Kto może liczyć na wsparcie?
Rosną ceny gazu i prądu. Rząd proponuje bony energetyczne
Państwo ma zaproponować pomoc tym odbiorcom, którzy najbardziej odczują zapowiadane podwyżki stawek za energię elektryczną oraz gaz. O szczegółach propozycji opowiedział na antenie Radia Plus Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
– Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria – stwierdził.
J ak poinformował, rząd chciałby, by uprawnione do odbioru bonów energetycznych było ponad milion polskich gospodarstw domowych. Przyznał także, że rząd przeznaczy na ten cel 1,5 miliarda złotych, docelowo miałyby być to zaś 3 miliardy.
Patkowski poinformował jednocześnie, że otrzymujący nowe świadczenie nie będą musieli wydawać go na prąd, gaz czy paliwo, ale na dowolny cel.
– Na ten moment jest takie założenie, że nie będziemy tego wiązać konkretnie z rachunkami Polaków, tylko chcemy Polakom takie środki przeznaczyć i Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na które swoje wydatki to przeznaczyć – uzupełnił.
Według wyliczeń 3-mililardowy budżet rozdzielony między 1,5-2 miliony beneficjentów bonów, dałby od 1500 do 2000 złotych na gospodarstwo w skali roku. Miesięcznie byłoby to z kolei od 125 złotych do 166 złotych.
Według prognoz ekonomistów inflacja może wynieść w najbliższym czasie nawet 10 procent. Sprawi to, że przeciętna Polska rodzina wyda w 2022 roku na opłaty i zakupy około 3000 złotych więcej niż obecnie.
Źródło: Radio ZET
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl.