Tych osób kleszcz nigdy nie ugryzie. Wszystko przez 1 szczegół
Kleszcze to zdecydowanie jedne z najgroźniejszych owadów w letnim ogrodzie. Chociaż ich ugryzienie nie może równać się z bólem po użądleniu szerszenia, powikłania mogą być o wiele gorsze.
Czy jednak wiedzieliście, że wśród nas są prawdziwi szczęściarze, którzy o kleszcze w ogóle nie muszą się martwić? Tak, tych osób kleszcze nigdy nie ugryzą.
Aktywność kleszczy to jakiś obłęd
Co roku latem słyszy się o wzmożonej aktywności kleszczy i niestety co sezon komunikaty te są powtarzane jak mantra. Co prawda można w ogrodzie zasadzić rośliny, które mają odstraszyć te insekty, aby stosować środki ochronne, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo, ale i to nie daje nam nigdy 100% ochrony.
Wszystkiemu winna jest nasza grupa krwi. Jak podają wyniki badań czeskich naukowców z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, to właśnie grupa krwi i temperatura ciała człowieka przyciąga do nas kleszcze jak magnes.
Badania prowadzone pod kierownictwem dr Aleny Žákovské przeprowadzone na 100 kleszczach z gatunku Ixodes ricinus, występujących nad rzeką Rudą nieopodal Brna (i w całej Europie) wykazały preferencje kleszczy w kwestii grupy krwi.
Kleszcze w badaniach naukowych
Wspomniana analiza dowiodła, że najbardziej narażeni na ugryzienia kleszczy są osoby z grupą krwi A. Najmniej kleszczy z kolei przyciągała grypa krwi B.
Niestety badania te nie są kompletne. Nie dowiedziono, czy układ Rh+ lub Rh – może mieć wpływ na częstotliwość ukąszeń kleszczy. Mimo to naukowcy wraz z publikacją wyników swoich badań wydali również jasny komunikat.
Naukowcy alarmują. Zachowajcie ostrożność
Czy 15% szans na ugryzienie kleszcza to dużo? Trudno powiedzieć. Niestety właśnie wyniki badań obrazują, że tylko 15% kleszczy zdecydowało się ugryźć osoby z grupą krwi B. Czy jednak powinny one zrezygnować z ochrony? Kategorycznie nie.
Naukowcy alarmują, że, nawet jeśli znajdziemy się w grupie szczęśliwców, których kleszcze raczej się nie imają, lepiej nie igrać z ogniem i profilaktycznie stosować inne środki ochronne.
ZOBACZ TAKŻE:
- Posiej koperek przy tych warzywach. Zbiory będą udane
- Przechowuję czosnek według starej metody. Warzywo się nie psuje
- Nowe świadczenia dla rodzin. 500 zł od października