DomekIOgrodek.pl
Ceny działek ROD poszybowały w górę

Kadr z materiału YouTube na kanale Miasto Jaworzno

Ogródki działkowe towarem luksusowym. Polacy walczą o każdy kawałek zieleni

8 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Adam Moskal

Rodzinne Ogrody Działkowe, w skrócie ROD, przeżywają obecnie swoisty renesans - drugie życie zyskały w czasie pandemii. Polacy zapragnęli posiadać więcej przestrzeni, a w miastach to często jedyne wyjście na kontakt z naturą. Niestety obecnie działek jest już tak mało, że ceny za niewielką połać ziemi z małą zabudową wynoszą nawet 120 tys. zł.

Pierwsze ogródki działkowe w Polsce pojawiły się pod koniec XIX w. w Grudziądzu dzięki pracy Jana Jalkowskiego. Przeznaczone były z początku dla ludzi biednych, pozbawionych pracy i dobrego zdrowia. Dzisiaj stanowią sposób na rekreację i relaks po pracy.

Jak mieszka Iga Świątek?

Jak mieszka najlepsza tenisistka świata Iga Świątek? Jest niezwykle przytulnie i rodzinnie

CZYTAJ DALEJ

Ogródki działkowe kosztują krocie

Obecnie zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych rzadko kiedy dysponują działkami wolnymi, które nie mają żadnego dzierżawcy. Dlatego można je tak naprawdę nabywać jedynie od innych działkowców, którzy chcą się ich pozbyć i przekazać innym ludziom. Ograniczona ilość dostępnych działek sprawia, że ich ceny osiągają horrendalne wartości.

Działki ROD na terenie Warszawy i okolicach wyceniane są na około 100-150 zł za m². Jedna działka ma średnio 300-400 metrów kwadratowych, a więc za jedną należy zapłacić zazwyczaj od 30 do 60 tysięcy złotych.

Nie brakuje jednak działek, za które działkowcy życzą sobie nawet od 80 do powyżej 100 tysięcy złotych. Jak podaje Gazeta Wyborcza - Przykładowo mieszkańcy Krakowa ustawiają się w kolejce po ogródki działkowe. Kawałek ziemi z altanką kosztuje już nawet 120 tys. zł - Jak widać, kwoty potrafią zrobić wrażenie.

Pomimo ogromnych cen nie brakuje chętnych do kupowania działek i bardzo trudno znaleźć obecnie ogłoszenia w korzystnych cenach - tak wielkie jest zapotrzebowanie.

obraz 2023-01-07 174056682

Kadr z materiału YouTube na kanale convers vlog

Ogródki działkowe nie są własnością

Niektórych może to zdziwić, jednak wydając ponad 100 tys. złotych za ogródek działkowy, nie kupuje się ziemi. Nabywca staje się właścicielem nasadzeń i naniesień, a więc posadzonych na działce roślin, a także obiektów takich jak altanki czy place zabaw.

Warto przypomnieć, że działki ROD są rodzajem świadczenia socjalnego państwa i czerpanie z nich korzyści majątkowych, takich jak sprzedaż plonów rolnych czy miodu z pasieki, nie jest dozwolone.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Wrzuć je do pralki wraz z puchową kurtką. Po praniu puch się nie zbije, a kurtka będzie idealnie czysta

  2. Jak wykorzystać fusy po kawie? Zrobisz z nich najlepszy nawóz do roślin i kwiatów

  3. Jak odetkać zlew i pozbyć się brzydkiego zapachu bez sklepowego kreta? Ten patent za grosze jest idealny

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Tuje

Ogród

Kiedy najlepiej przycinać tuje? Termin jest ważny, nie przegap

Czytaj więcej >
Monstera

Ogród

Niewielu wie jak odpowiednio dbać o monsterę. To dlatego liście żółkną i usychają

Czytaj więcej >
Nawłoć kanadyjska

Ogród

Ta popularna roślina skrywa mroczny sekret. Niewielu zna prawdę, może mocno zaszkodzić

Czytaj więcej >
Sadzenie czosnku

Ogród

To najlepszy moment na sadzenie czosnku, nie przegap. Tak dużych główek nie kupisz w żadnym sklepie

Czytaj więcej >
Jak uratować storczyka?

Ogród

Ogrodnik wyjawił najlepszy sposób na zgniłego storczyka. Odżyje w chwilę

Czytaj więcej >
Paproć w domu

Ogród

Podlewasz paprotkę a i tak usycha? Jak większość Polaków zapominasz o 1 czynności

Czytaj więcej >