DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Ogrodnicy łączą je z wodą i pryskają róże. Mączniak i mszyce tego nie znoszą
canva/Katecat

Ogrodnicy łączą je z wodą i pryskają róże. Mączniak i mszyce tego nie znoszą

4 maja 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Zrezygnuj z gotowych preparatów na róże. Najlepsi ogrodnicy stosują oprysk róży z wody, płynu do mycia naczyń, kwasu salicylowego i wody amoniakalnej. Mikstura kosztuje grosze, a przynosi rewelacyjne efekty. Róże są odporne na mszyce, mączniaka i inne choroby.

Mikstura ogrodników dla róży

Róże są piękną dekoracją każdego ogrodu. Krzewy są jednak delikatne i podatne na choroby, dlatego też należy o nie odpowiednio dbać. Róże nierzadko są również atakowane przez mszyce. Szkodniki szybko rozprzestrzeniają się po całym krzewie, niszcząc go.

Wiele osób korzysta z gotowych oprysków róży, jednak nie są one obojętne dla roślin. Najlepsi ogrodnicy wykorzystują tanią i prostą miksturę, która nie dość, że przynosi spektakularne efekty, to jeszcze o wiele dłużej utrzymuje się na krzakach.

Najlepszy oprysk róży przygotowują z produktów, które mają w domu, a także z kwasu salicylowego i wody amoniakalnej. Kwas salicylowy kupisz w drogerii. Wodę amoniakalną natomiast w każdym sklepie z artykułami chemicznymi.

Banalnie prosty patent na mrówki w domu. Uciekną gdy go poczują
Ciocia Ala ma szałowy nawóz do ogórków. Nie dotyka ich żadna choroba

Najlepsza mikstura na choroby i szkodniki róż

Do przygotowania oprysku potrzebujesz:

  • 2 łyżki wody amoniakalnej
  • 50 ml kwasu salicylowego 2%
  • łyżkę płynu do mycia naczyń
  • 10 l wody

Do wiadra wlej wodę i wymieszaj ją z wodą amoniakalną i kwasem salicylowym. Następnie dodaj płyn do mycia naczyń i ponownie wymieszaj.

Miksturę przelej do dyfuzora. Opryski wykonuj z samego rana lub wieczorem, po zachodzie słońca. Promienie słoneczne w połączeniu z mieszanką mogą poparzyć roślinę, dlatego tak ważna jest odpowiednia pora oprysku.

oprysk róży.jpg
canva/Lunarts Studio

Dlaczego oprysk jest tak skuteczny?

Kwas salicylowy 2% działa antyoksydacyjnie na róże. Dodatkowo wzmacnia strukturę liści, łodyg i kwiatów. Róże są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Woda amoniakalna natomiast jest bardzo skutecznym środkiem na mszyce, mączniaka i inne gatunki chorobotwórczych grzybów.

Płyn do mycia naczyń także jest bezpiecznym środkiem dla roślin. Pozostawia na nich filtr, dzięki któremu przygotowany oprysk znacznie dłużej utrzymuje się na różach. Mikstura jest o wiele skuteczniejsza niż gotowe preparaty zakupione w sklepie.

Nie ma gorszego znaku niż biały nalot w doniczce. 1 składnik od razu go usuwa
Szkodniki uciekają przed nią gdzie pieprz rośnie. Trzeba tylko rozsypać ją po sadzonkach
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy