Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnicy w maju pryskają nim wiśnie. Drzewka będą odporne na choroby i szkodniki
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.05.2023 10:19

Ogrodnicy w maju pryskają nim wiśnie. Drzewka będą odporne na choroby i szkodniki

Poznaj skuteczny, naturalny oprysk do wiśni!
Canva/Zbynek Pospisil, Getty Images

Żyjemy w dziwnych czasach. Owoce stały się droższe od mięsa i produktów odzwierzęcych, a my w pogoni za FIT życiem zajadamy się produktami roślinnymi faszerowanymi chemią z oprysków. Czy można inaczej? Oczywiście, że tak. Wiśnie można opryskać produktem pochodzenia roślinnego, który jest w 100% naturalny, a działa tak samo skutecznie, jak najdroższe syntetyczne odpowiedniki. 

Oprysk wiśni – czy na pewno jest konieczny?

Obecnie wiele ogrodników żartobliwie mawia: „Nie opryskasz – nie jesz”. Jest w tym wiele prawdy, szczególnie gdy mówimy o wiśniach. Te niepryskane stają się pożywką dla ptactwa, są podatne na choroby i często bywają zainfekowane przez insekty. Nikt nie chciałby spożywać robaczywych wiśni, a tym bardziej patrzeć jak jego plon pożerają okoliczne szkodniki.

Można tego uniknąć. Wiele preparatów ma prozdrowotne właściwości dla roślin. Uodparniają one wiśnie na choroby, odstraszają insekty, a także zwiększają plony. Nie każdy oprysk jest wyłącznie na przysłowiowy „kolor”. Jeśli chcesz hodować wiśnie na użytek własny, koniecznie poznaj naturalny oprysk wiśni, dzięki czemu będą smaczne, dorodne, a przede wszystkim wolne od insektów i szkodliwych substancji.
 

Mszyce uciekają przed nim, jak przed ogniem. Bez chemii i kosztuje grosze Rossmann pilnie wycofuje uwielbiany produkt. Klienci nie dowierzają

Naturalny oprysk wiśni – poznaj skrzyp polny

Możesz nie dowierzać, ale roślina ta ma szereg prozdrowotnych właściwości nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin. Skrzyp polny ma właściwości grzybobójcze i odstraszające insekty, czyli te, które powinien zawierać skuteczny oprysk.

Sekret skrzypu tkwi w kwasie krzemowym zawartym w tej roślinie. Jest to potężna broń do walki ze szkodnikami i chorobami grzybowymi. Poza tym skrzyp polny pełen jest witamin, kwasów organicznych, fitosteroli, oraz flawonoidów. Zawiera także karotenoidy oraz saponiny. Macerat ze skrzypu polnego wykazuje szereg pozytywnych wpływów na wiśnie, dlatego idealnie nadaje się do bazy pod naturalny oprysk zwalczający między innymi schorzenia takie jak:

  • rdza,
  • parch jabłoni,
  • zgnilizna,
  • mączniak,
  • septorioza,
  • szara pleśń,
  • kędzierzawość liści,
  • zaraza ziemniaka (na pomidorach),
  • choroby odglebowe (fytoftoroza i ryzoktonioza).

Dobrze radzi sobie także ze zwalczaniem szkodników takich jak: mszyce, roztocza, przędziorki, czy wgryzki szczypiorkowe.
 

Oprysk.png
Canva/Shinygamily Getty Images Signature

Naturalny oprysk wiśni – jak go przygotować?

Samodzielne przygotowanie oprysku jest możliwe i to w domowych warunkach. Jedyne czego potrzebujesz to około 500-1000 gramów skrzypu polnego (wyłącznie jego zielonej części). Przygotowany surowiec płuczemy wodą i siekamy na drobne kawałki. Można także zmielić go w maszynce, aczkolwiek wówczas jego zapach będzie bardziej wyczuwalny i może przeszkadzać niektórym osobom.

Posiekany skrzyp moczymy w zimnej wodzie przez około 24 godziny. Na 100 gramów skrzypu wlewamy litr wody i czekamy aż zajdzie proces fermentacji. Po 24 godzinach całość gotujemy przez około 20 minut. Gdy wywar ostygnie, przecedzamy go do opryskiwacza. Preparat należy zużyć w całości na raz, aby nie stracił swoich właściwości. Chcąc podnieść efektywność oprysku do preparatu, można dodać ekologiczny i biodegradowalny płyn do naczyń bądź 0.03% mydła potasowego. 

Przyjęło się, że stosując oprysk na 10 ml preparatu, wlewamy 10 litrów wody. Taką mieszankę można stosować także do podlewania wiśni. Należy stosować ją nie częściej niż co 7-14 dni działając prewencyjnie oraz nie częściej niż co 5 dni jako zabieg leczniczy, gdy drzewa są już zainfekowane. 
 

Tagi: Ogród