DomekIOgrodek.pl
Ogrzewanie domu

pixabay.com/Fritz_the_Cat (CC0 Domena publiczna)

Ogrzewanie domu - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Od 2021 weszły w życie nowe przepisy dotyczące właścicieli domów. Specjalnie stworzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zbierać informacje o tym, czym obywatele ogrzewają swój dom. Zgłoszenie materiału, którym pa

Jeśli chodzi o smog, Polska jest wyróżniającym się państwem w Europie - niestety negatywnie. W kwestii jego stężenia przodują miasta takie jak Kraków, Warszawa, Łódź czy Wrocław. Najgorsza sytuacja jest jednak w Żywcu, Rybniku i Pszczynie.

Źródła pochodzenia smogu to między innymi spaliny samochodowe oraz pyły i gazy wytwarzane przez zakłady przemysłowe. Wiele zanieczyszczeń powstaje też w wyniku ogrzewania gospodarstw domowych. Starając się ograniczyć to ostatnie, państwo podjęło od 1 stycznia 2021 bardzo zdecydowane kroki.

Nowy organ kontroli ogrzewania domu - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być wsparciem dla przyszłej wymiany pieców „kopciuchów”. CEEB będzie zbierał informacje dotyczące materiałów, jakimi Polki i Polacy palą w swoich domach. Do urzędu muszą zgłosić się także właściciele budynków użyteczności publicznej i lokali usługowych, gdzie znajdują się kotłownie.

Utworzony system przyjmie postać rejestru elektronicznego, którego będzie można używać na komórkach i komputerach stacjonarnych. Na tej podstawie zebranych danych samorządy będą miały podstawę do wprowadzenia w gminach dostosowanych działań do walki ze smogiem.

W Ewidencji pojawią się również informacje o otrzymanej pomocy finansowej, która pozwoliła na wymianę kotła albo termomodernizację domu. Taka kontrola może być przeprowadzona również przez kominiarza wykonującego okresowy przegląd budynku.

Ogrzewasz swój dom? Będziesz musiał to zgłosić

Według planu, w 2021 roku ma się pojawić się oficjalny komunikat ministra, a po trzech miesiącach do CEEB mają trafić pierwsze dane od właścicieli domów. Nowopowstałe obiekty będą musiały udzielić takich informacji w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia kotła czy pieca.

Wstępne wyniki pilotażu przeprowadzonego w 17 gminach pomogą w pracach nad systemem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Nasza ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków, i to właśnie z niej będziemy pobierać niektóre dane, te najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów - oświadczyła szefowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Projekt będzie dofinansowany z Unii Europejskiej, a kwota opiewa na 30 milionów złotych. W Ewidencji finalnie znajdzie się około 5 milionów domów w całej Polsce.

Źródło: businessinsider.com.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Banalny trik, dzięki któremu pozbędziesz się kurzu na długo

  • Gdy wrzucisz torebkę po herbacie do toalety, stanie się coś niezwykłego. Genialny trik

  • Pozbądź się brzydkiego zapachu z pralki domowym sposobem

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >