Ogrzewanie domu
pixabay.com/Fritz_the_Cat (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 2 Stycznia 2021

Ogrzewanie domu - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Od 2021 weszły w życie nowe przepisy dotyczące właścicieli domów. Specjalnie stworzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zbierać informacje o tym, czym obywatele ogrzewają swój dom. Zgłoszenie materiału, którym palimy, jest obligatoryjne i ma pomóc państwu w walce ze smogiem.

Jeśli chodzi o smog, Polska jest wyróżniającym się państwem w Europie - niestety negatywnie. W kwestii jego stężenia przodują miasta takie jak Kraków, Warszawa, Łódź czy Wrocław. Najgorsza sytuacja jest jednak w Żywcu, Rybniku i Pszczynie.

Źródła pochodzenia smogu to między innymi spaliny samochodowe oraz pyły i gazy wytwarzane przez zakłady przemysłowe. Wiele zanieczyszczeń powstaje też w wyniku ogrzewania gospodarstw domowych. Starając się ograniczyć to ostatnie, państwo podjęło od 1 stycznia 2021 bardzo zdecydowane kroki.

Nowy organ kontroli ogrzewania domu - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być wsparciem dla przyszłej wymiany pieców „kopciuchów”. CEEB będzie zbierał informacje dotyczące materiałów, jakimi Polki i Polacy palą w swoich domach. Do urzędu muszą zgłosić się także właściciele budynków użyteczności publicznej i lokali usługowych, gdzie znajdują się kotłownie.

Utworzony system przyjmie postać rejestru elektronicznego, którego będzie można używać na komórkach i komputerach stacjonarnych. Na tej podstawie zebranych danych samorządy będą miały podstawę do wprowadzenia w gminach dostosowanych działań do walki ze smogiem.

Ważne, spadają rachunki za kluczową domową usługę. Wiemy, ile zaoszczędziszWażne, spadają rachunki za kluczową domową usługę. Wiemy, ile zaoszczędziszCzytaj dalej

W Ewidencji pojawią się również informacje o otrzymanej pomocy finansowej, która pozwoliła na wymianę kotła albo termomodernizację domu. Taka kontrola może być przeprowadzona również przez kominiarza wykonującego okresowy przegląd budynku.

Ogrzewasz swój dom? Będziesz musiał to zgłosić

Według planu, w 2021 roku ma się pojawić się oficjalny komunikat ministra, a po trzech miesiącach do CEEB mają trafić pierwsze dane od właścicieli domów. Nowopowstałe obiekty będą musiały udzielić takich informacji w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia kotła czy pieca.

Wstępne wyniki pilotażu przeprowadzonego w 17 gminach pomogą w pracach nad systemem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Nasza ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków, i to właśnie z niej będziemy pobierać niektóre dane, te najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów - oświadczyła szefowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Projekt będzie dofinansowany z Unii Europejskiej, a kwota opiewa na 30 milionów złotych. W Ewidencji finalnie znajdzie się około 5 milionów domów w całej Polsce.

Źródło: businessinsider.com.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News