DomekIOgrodek.pl
Oszczędzanie na ogrzewaniu

pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany

9 genialnych sposobów, które pomogą ci zaoszczędzić na ogrzewaniu

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Gdy nadchodzą mrozy, wielu z nas ma spore zmartwienie związane z wydatkami na ogrzewanie. Jest jednak kilka świetnych sposobów, które pomogą zaoszczędzić pieniądze nawet podczas najgorszych warunków pogodowych. W tym artykule przedsta

Szacunkowo wydatki na ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody wynoszą około 70/80 procent rocznych kosztów utrzymania domu. Jest to bardzo dużo... Nic dziwnego więc, że większość z nas chce oszczędzać energię dla dobra własnego oraz środowiska.

Często jednak zastanawiamy się, jak najskuteczniej to zrobić i trudno jest nam wynaleźć złoty środek. Wcale nie jest to takie trudne, jeśli znamy kilka prostych metod, które należy stosować w codziennym życiu, aby zaoszczędzić. 

Gdy chcesz oszczędzić na ogrzewaniu - zadbaj o grzejniki 

Najważniejsze jest regularne sprawdzanie urządzeń grzewczych, których używasz w swoim domu. Powinny być czyszczone oraz konserwowane. Definiuje to nasze bezpieczeństwo oraz zużycie energii. Niestety wiele osób nie zwraca uwagę na takie szczegóły, wtedy, zamiast oddawać ciepło, grzejniki zamieniają się w tak zwane pożeracze mocy. Pamiętaj także o regularnym ściąganiu kurzy z kaloryfera - to również wpływa na stopień ogrzania

Nie zasłaniaj kaloryferów

Umiejscowienie grzejników to także bardzo ważna sprawa. Nie należy zasłaniać kaloryferów firanami, ani zastawiać meblami. Jest to bardzo nieekonomiczne, ale także może być niebezpieczne, gdyż grozi pożarem. Warto także zastanowić się nad inwestycją w maty zagrzejnikowe, skutecznie odbijają ciepło i pozwalają na zaoszczędzenie kosztów

Przykręcony termostat - oszczędzanie na ogrzewaniu 

Wystarczy przykręcić termostat o jeden stopień, aby zmniejszyć zużycie energii o kilka procent. Najlepsza temperatura w domu to około 20 stopni, można się spokojnie do niej przyzwyczaić, będzie korzystna dla twojego zdrowia, oraz portfela. 

W sypialni powinno być chłodniej

Wbrew pozorom - najlepiej śpi się w temperaturze od 16 do 20 stopni. Jest to dla nas najzdrowsze. Wobec tego, w sypialni, czy po prostu w nocy - należy zmniejszyć ogrzewanie. Młode osoby mogą spać w chłodnych pomieszczeniach, zaś seniorzy wymagają nieco więcej ciepła, jest to jednak zależne w dużej mierze od indywidualnych preferencji. 

Zaoszczędź na ogrzewaniu podczas gotowania

Pamiętaj, aby przykręcać kaloryfery, gdy jesteś w kuchni i gotujesz, bądź używasz piekarnika. Zmniejsz ogrzewanie także, gdy wychodzisz z domu, możesz je także całkowicie wyłączyć. 

Wietrzenie tylko krótkie, acz intensywne 

Nie zostawiaj uchylonego okna na dłużej! Jeśli chcesz wywietrzyć mieszkanie najlepiej zrobić to raz, a porządnie. Możesz na tę chwilę zakręcić ogrzewanie i otworzyć okna na całą szerokość, wystarczy 5 minut, by pomieszczenie zostało wywietrzone, ale nie wyziębione. Po tym czasie zamykamy i odkręcamy ogrzewanie ponownie. Zminimalizuj także wilgotność powietrza, ponieważ im jest większa, tym więcej energii na ogrzewanie. 

Sprzymierzeńcy oszczędzania na ogrzewaniu

Naszym sprzymierzeńcem są wszelkiego rodzaju rolety, zasłony, czy żaluzje. Stanowią one idealną izolację. Warto także zainwestować w grubszy dywan, który zapewni izolację od podłogi. 

Wentylacja jest ważna

Wiele osób uważa, że w momencie, gdy zakryjemy kratki wentylacyjne uda się nam oszczędzić - nic bardziej mylnego. Dodatkowo jest to również bardzo niebezpieczne, ponieważ przy odcięciu wentylatora istnieje większe prawdopodobieństwo zatrucia tlenkiem węgla. Nie możemy zaburzać prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach!

Uszczelnij okna i drzwi, a zaoszczędzisz na ogrzewaniu 

Musimy pamiętać, że nawet jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych rad, jeśli nie mamy odpowiednio ocieplonego domu, nie uda się nam osiągnąć zamierzonego efektu. Warto zatem zainwestować w odpowiednią modernizację budynku, aby pomóc sobie z oszczędzaniem. Na początku każdej zimy warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Jeśli czujemy lekki, zimny wiaterek ze szczeliny - oznacza to, że należy coś z tym zrobić. Z pozoru niewielki przewiew może zabierać naprawdę dużo ciepła. 

Źródło: gazetakrakowska.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Kwiat, który ma 100 milionów lat. Niebywałe odkrycie

  • Szkodliwy wirus, który niszczy pomidory - skuteczny sposób, aby go zwalczyć

  • Ulga dla właścicieli domów, możecie zapłacić niższy podatek

Podobne artykuły

Bloki

Wnętrza

30-metrowe mieszkanie w pięknej aranżacji

Czytaj więcej >
Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Wnętrza

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Czytaj więcej >
Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

Wnętrza

Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

Czytaj więcej >
salon

Wnętrza

Metamorfoza zaniedbanego salonu

Czytaj więcej >
Salon

Wnętrza

Pokazali kanapę roku 2021. Największy hit

Czytaj więcej >
Kaloryfer

Wnętrza

Zmiana trybu w oknie sprawi, że oszczędzisz na ogrzewaniu

Czytaj więcej >