Ogrzewanie
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/ri
Weronika Dadok - 16 Marca 2021

Nieprawidłowo dobrany opał, może przynieść negatywne skutki

Mimo iż wiosna zbliża się już wielkimi krokami, wciąż możemy spodziewać się lekkich przymrozków. Zmusza to wszystkich do nieustannego ogrzewania domów, szczególnie w nocy. W takich momentach pojawia się pokusa, aby być może zaoszczędzić? Czy jednak jest dobrym pomysłem używanie tańszych i niepewnych odpowiedników opału? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Rodzaj paliwa, którym powinniśmy palić w piecu lub kotle, zazwyczaj określa producent urządzenia grzewczego. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi danego sprzętu.

To bardzo istotny aspekt, ponieważ stosując się do wytycznych, unikniemy uszkodzenia instalacji i będzie mogła nam służyć na dłużej.

Nieprawidłowo dobrany opał może bardzo zaszkodzić

Źle dobrany materiał naraża na dodatkowe koszta. Choć z początku może się nam wydawać, że pomoże to zaoszczędzić. W efekcie końcowym dzieje się zwykle na odwrót.

Nieodpowiedni materiał może wymagać użycia większej jego ilości przy niewielkich efektach grzewczych. Bardzo ważnym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę, jest ziarnistość, czyli wielkość brył opału.

Zatarasowała sąsiadom wejście do lasu bramą na swojej posesjiZatarasowała sąsiadom wejście do lasu bramą na swojej posesjiCzytaj dalej

Należy pamiętać, że tendencja do tworzenia się tak zwanych spieków (kamiennych brył mogących uszkodzić piec lub kocioł) powinna być jak najniższa. Wartość opałowa zaś, zupełnie przeciwnie powinna być wyższa, gdyż gwarantuje efektywne ogrzewanie.

Wysoka zawartość powyższego współczynnika pozwala na zużycie mniejszej ilości paliwa, aby ogrzać budynek. Generuje tym samym oszczędności w gospodarstwie domowym.

Decydując się na inwestycję w opał o nieodpowiednich parametrach, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zużywać go więcej, ryzykując powstawanie spieków lub nadmiernej ilości pyłu.

Dobór odpowiedniego paliwa do pieca grzewczego

Nie możemy zapominać, że obowiązujące przepisy zabraniają palenia w piecu materiałami do tego nieprzystosowanymi. Przyczyniają się do powstawania smogu oraz zanieczyszczeń środowiska, co w dzisiejszych czasach jest naprawdę ważnym aspektem.

Materiały tego rodzaju zostały zdefiniowane częściowo w regionalnych ustawach antysmogowych. Należą do nich między innymi węgiel brunatny, muł węglowy i wszelkiego rodzaju przetworzone materiały z tworzywa sztucznego, lakierowane drewno czy płyty wiórowe.

Opał musi być dopasowany do instalacji grzewczej i być naturalnym oraz nieprzetworzonym surowcem.

Odpowiedzialne działania w tej kwestii gwarantują długowieczność pieca oraz ochronę środowiska, o której nie można pod żadnym pozorem zapominać.

Źrodło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News