DomekIOgrodek.pl
śmieci

Wikimedia Commons/Henryk Borawski (CC0 Domena publiczna)

Opłaty za wywóz śmieci w stolicy gwałtownie wzrosną. Większe rodziny mogą zapłacić krocie

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Mieszkańcy Warszawy muszą niestety przygotować się na znaczne wzrosty kosztów na wywóz śmieci. Otóż od 1 kwietnia 2021 roku zmienia się sposób naliczania opłat - od teraz będzie on zależny od zużycia wody. Niestety, najbardziej

Do tej pory metodą pobierania opłat za wywóz śmieci w stolicy był ryczałt. Jak wskazuje Miasto Stołeczne Warszawa, taki sposób naliczania był niesprawiedliwy, ponieważ nie brano pod uwagę, ile osób należy do gospodarstwa domowego.

Od 1 kwietnia 2021 wszystko się zmieni. Czy rzeczywiście nowe stawki zależne od wykorzystania wody będą dla Warszawiaków korzystniejsze?

Wzrost opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Jaka jest nowa stawka?

Urząd informuje, że wzór, na podstawie którego wyliczamy wysokość opłaty miesięcznej dla mieszkańców domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i bloków prezentuje się następująco: 12,73 zł x 1m3.

Co to oznacza w praktyce? Weźmy pod lupę rodzinę 5-osobową, ponieważ to właśnie ona najbardziej ucierpi przez wyższą stawkę. Przyjmując, że przeciętny Polak zużywa 2,5 m3 wody miesięcznie, to gospodarstwo domowe liczące pięciu członków wykorzysta 12,5 m3 wody.

Korzystając z nowego wzoru, rodzina zapłaci 160 zł! Przypominamy, że do tej pory obowiązywała metoda „od lokalu”, czyli 65 zł miesięcznie za mieszkanie, a 94 zł za dom jednorodzinny. Jest to więc naprawdę ogromna różnica.

Wzrost opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Niekorzystne warunki naliczania opłat

A co w przypadku, gdy nieruchomość nie posiada wodomierza głównego, nie ma danych za zużycie wody za ostatnie pół roku albo lokal nie jest podłączony do sieci wodociągowej?

Wtedy całość kształtuje się nieco inaczej. Wzór bierze pod uwagę ilość osób w gospodarstwie domowym x 4 m3 x 12,73 m3. Rodzina licząca 5 członków zapłaci więc... 255 zł! Różnica to aż 171% przyjmując, że mieszkają w domu jednorodzinnym.

Wzrost opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Czy duże rodziny otrzymają wsparcie?

Miasto Stołeczne Warszawa deklaruje, że przewidziana jest pomoc dla większych rodzin, które dotknięte zostały znacznym wzrostem kosztów. Aby dowiedzieć się więcej, zadzwoniliśmy do Biura Gospodarki Odpadami.

Jak usłyszeliśmy od urzędniczki, każda tego typu prośba o dofinansowanie będzie indywidualnie rozpatrywana przed ośrodek pomocy społecznej odpowiedni miejscu zamieszkania. Wciąż jednak nie ma dostępnych deklaracji, które można złożyć w celu otrzymania dopłaty od miasta, a kiedy będą gotowe - nie wiadomo.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny trik ze skórką od banana. Cudownie działanie na rośliny

  • „Nasz nowy dom”: Takiego grzyba na ścianie Katarzyna Dowbor jeszcze nie widziała

  • Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Zaskakujące rozwiązanie

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

deszczówka

Prawo

Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę. Kwalifikujesz się?

Czytaj więcej >
dom

Prawo

Do 15 marca trzeba zapłacić podatek od nieruchomości

Czytaj więcej >
Osiedle w lesie doniesienia

Prawo

Doniesienia o nielegalnej budowie w podwarszawskiej gminie

Czytaj więcej >
urzędniczka

Prawo

Narodowy Spis Powszechny - pytania o mieszkanie. Za odmowę kara 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Ulga

Prawo

Ulga na internet, można odliczyć nawet 1500 zł

Czytaj więcej >
Oszustwo mieszkanie

Prawo

Sprzedaż mieszkania na fałszywy dowód

Czytaj więcej >