DomekIOgrodek.pl
Oświetlenie

pixabay.com/PhotoMIX-Company

Oświetlenie w domu - jak wybrać odpowiednie?

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Oświetlenie znacząco wpływa na nastrój panujący w twoich czterech ścianach. Ważna jest jego funkcjonalność i zarazem walory estetyczne. Wybór dopasowanej opcji jest często bardzo trudny, gdyż powinien spełniać te oba aspekty.

W tym artykule przedstawimy kilka opcji oświetlenia, które być może sprawdzą się w twoim wnętrzu. Postaramy się uporządkować informacje na ten temat i pomóc w doborze odpowiednich lamp

Rodzaje oświetlenia - do czego nadają się konkretne wersje

Pierwszą opcją, którą omówimy, są tak zwane plafony. Inaczej to po prostu lampy sufitowe. Wyróżnia je na tle innych prostota. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można wykorzystać je tam, gdzie wiszące lampy niekoniecznie pasują do wyglądu pomieszczenia. Są minimalistyczne, a utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste.

Lampy wiszące, często nazywane żyrandolami - jeśli zdecydujemy się na taką opcję, będziemy mieć naprawdę szeroki wybór. Warto pamiętać o tym, żeby nie były za duże, ponieważ mogą sprawić kłopoty wysokim osobom

Nie sprawdzą się również w małych pomieszczeniach, zabierając i tak skąpą przestrzeń

Idealną alternatywą dla innych rodzajów światła pomocniczego są lampy stojące. Nie sprawdzą się jednak jako główne oświetlenie w wybranym pomieszczeniu.

Dobrze odnajdują się jako  element dekoracyjny, kłopotliwą opcją może być umieszczanie ich w małych metrażach, ponieważ zajmują niekiedy sporo przestrzeni

Oświetlenie punktowe i stropowe to świetna opcja jeśli jesteśmy zdecydowani na większą ilość lamp. Nie zajmuje wiele miejsca i sprawdzi się idealnie w kuchni, czy salonie. 

Lampy biurkowe - jak sama nazwa wskazuje, dobrze sprawdzą się na biurku. Warto pamiętać o tym, aby światło nie było zbyt mocne, a włącznik znajdował się w zasięgu naszej ręki. Wygląd nie może przyćmić praktycznej strony.

Różnorodność oświetlenia również na plus

Nie ma co ukrywać, że w każdym domu zobaczyć można miks wszystkich powyższych opcji. To bardzo dobre wyjście, ponieważ ich połączenie może dać nam funkcjonalny system, który jest dopasowany do naszych potrzeb

Oświetlenie to ważny element wystroju. Ten fakt często prowadzi do sytuacji, w której zapominamy o tym, że najważniejsze, aby było praktyczne. Na pierwszym miejscu stawiajmy bezpieczeństwo i komfort. Później zastanawiajmy się nad walorami związanymi z wyglądem. 

Źródło: polskatimes.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Znana przyprawa kuchenna w uprawie roślin zdziała cuda, genialny trik

  • Gdy wrzucisz torebkę po herbacie do toalety, stanie się coś niezwykłego

  • Pozbądź się brzydkiego zapachu z pralki domowym sposobem

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >