Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Osy są teraz wszędzie. Jeśli Cię użądlą, zastosuj sposób naszych babć. Ulgę poczujesz natychmiast
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.08.2023 14:38

Osy są teraz wszędzie. Jeśli Cię użądlą, zastosuj sposób naszych babć. Ulgę poczujesz natychmiast

Co robić, gdy użądli osa?
Canva/astralos; Canva/borche

Osy latem są wręcz hiperaktywne. Szczególnie teraz, pod koniec lada szczególnie silnie dają się one we znaki. Wlatują nam do mieszkań, domów oraz żerują na wszystkich słodkich resztkach pokarmowych. Osy to zdecydowanie letnie, latające zmory.

Gorzej, gdy uciążliwe bzyczenie i siadanie na jedzeniu przeradza się w bolesne użądlenia. Co robić, gdy użądli osa? Tym zajmiemy się w niniejszym artykule. Pamiętajcie jednak, że jeśli nie będziecie płoszyć os, te nie powinny zrobić Wam krzywdy.

Co robić, gdy użądli osa? Praktyczne porady

Zacznijmy od podstaw. Osy nigdy nie żądlą bez powodu. Zwierzęta te doskonale wiedzą, że niefortunne ukłucie przeciwnika może dla nich skończyć się śmiercią. Nie mniej jednak to niezwykle waleczne owady.

Jeśli osa lata w pobliżu Ciebie, a Ty w panice zaczynasz się od niej oganiać, osa czuje się zagrożona. To właśnie dlatego zaczyna Cię atakować. Twoje oganianie się, postrzegane jest przez nią, jako atak na nią. Użądlenie to nic innego jak reakcja obronna.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy nieumiejętnie strącisz osę z ubrania. Zawsze robimy to zewnętrzną częścią dłoni, aby przypadkowo nie złapać osy. Niestety, ale użądlenie osy bywa bardzo bolesne. Co robić, gdy użądli osa?

Co robić, gdy użądli osa.jpg
Canva/jakob5200, pixabay

Co robić, gdy użądli osa? Szybka reakcja to podstawa

Przede wszystkim warto natychmiast podjąć działanie. O użądleniu będziemy wiedzieli natychmiast. Świadczyć będzie o nim nagły, silny ból, pieczenie w miejscu użądlenia, czy opuchlizna. Najgorzej mają oczywiście osoby uczulone, które po użądleniu mogą dostać reakcji alergicznej. Wtedy niezbędna jest pomoc medyczna.

Nawet osoby, które nie są uczulone, mogą czuć osłabienie, a nawet mdłości i trudności z oddychaniem, gdy użądli ich więcej niż jedna osa. Dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc. Co robić, gdy użądli osa?

Nasze babcie przemywały miejsca użądlenia wodą z mydłem. Następnie stosowały okład z białego octu. Ocet działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Okład błyskawicznie więc przynosi ulgę. 

Pamiętajcie jednak, że gdy osa użądli nas w okolice krtani lub w język, musimy niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać karetkę. Nawet wtedy, gdy nie jesteśmy uczuleni. Użądlenie w tych miejscach może doprowadzić do opuchlizny i uduszenia.

Co robić, gdy użądli osa? Najlepiej do tego nie dopuścić

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do użądlenia osy można nie dopuścić, stosując sprawdzone metody. Zamiast zastanawiać się, co robić, gdy użądli osa, lepiej jest odpowiednio wcześniej posadzić w domu czy w ogrodzie miętę, majeranek, czy tymianek. Osy nie tolerują ich zapachu.

Podobnie unikają one zapachu octu, olejku goździkowego, jak i czosnku, czy eukaliptusa. Pewnie zauważyliście, że osy nigdy nie wlatują do kawiarni. Zapach kawy również je odstrasza. Oznacza to, że kawosze są bezpieczni.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy wiecie, co robić, gdy użądli Was osa? Jakie macie na to metody? Pocieszymy Was – te owady już za kilka miesięcy będą tylko niemiłym wspomnieniem. To chyba największy plus nadchodzących chłodniejszych dni.

Co robić, gdy użądli osa porady domowe.jpg
Canva/Ines Carrara, Getty Images