Owoce czarnego bzu to witaminowa bomba. Tak zrobisz z nich syrop

Syrop z czarnego bzu od lat uważany był za bardzo zdrowy. Może on stanowić alternatywę dla suplementów. Chociaż syrop z czarnego bzu i jego działanie szerzej opisuje medycyna niekonwencjonalna, coraz częściej słyszy się o akceptowaniu tej formy kuracji przez środowisko medyczne.
Dlaczego syrop z czarnego bzu jest tak zdrowy? Czy warto spożywać go profilaktycznie, czy też wyłącznie podczas choroby? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w poniższym artykule.
Syrop z czarnego bzu i jego właściwości
Syrop z czarnego bzu od pokoleń uważany był za naturalne, cudowne lekarstwo. Poprzez szereg prozdrowotnych właściwości na nasz organizm, dorównuje on działaniu wielu suplementów diety. Jakie są właściwości syropu z czarnego bzu?
Przede wszystkim syrop z czarnego bzu wykazuje właściwości napotne oraz moczopędne. Może prowadzić także do przyspieszenia trawienia, dlatego zalecany jest przy zaparciach i stanach zapalnych.
Prozdrowotne właściwości syropu z czarnego bzu to zasługa: witaminy C, witamin z grupy B, a także kwasu jabłkowego, pektyn, garbników czy antocyjanów zawartych w owocach oraz steroli, triterpenów, flawonoidów i kwasów fenolowych zawartych w kwiatach czarnego bzu.

Syrop z czarnego bzu – przepis i zastosowanie
Syrop z czarnego bzu wskazany jest przy: zaparciach, stanach zapalnych gardła, podwyższonej temperaturze, czy w formie środka przeciwwirusowego. Może być on także stosowany profilaktycznie w celu przeciwdziałania rozwoju chorób przewlekłych.
Aby stworzyć syrop z czarnego bzu, należy zmieszać ze sobą 1 litr wody, 1 kg cukru oraz 20 dużych baldachów czarnego bzu. Kwiaty należy oddzielić od łodyg, zalać wrzącą wodą i zostawić do ostygnięcia. Następnie syrop na 24 godziny należy włożyć do lodówki.
Po tym czasie wystarczy już tylko go przecedzić, dodać cukier i doprowadzić go do wrzenia. Teraz pozostało już tylko przelać go do słoiczków, czy butelek i stosować w formie naturalnej kuracji.
Syrop z czarnego bzu – przygotuj go w swoim domu
Owoce czarnego bzu mogą zostać także wykorzystane do zrobienia soku. W tym celu należy obrać owoce z szypułek i dokładnie je umyć. Owoce zalewamy wodą i dodajemy cukier (na 1 kg owoców dodajemy 500 g cukru). Całość gotujemy pod przykryciem do momentu, aż owoce puszczą sok.
Następnie sok przecedzamy i możemy wlewać go do słoiczków, czy butelek. Jak widzicie, stworzenie syropu z czarnego bzu oraz soku wcale nie jest takie trudne. Warto podjąć się tego wyzwania i wykorzystać bogactwo natury podczas sezonu przeziębienia i grypy.














