Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Niesamowite właściwości paprotki
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 30.11.2020 01:00

Niesamowite właściwości paprotki

Paproć
unsplash.com/Timothy Newman (CC0 Domena publiczna)

Paproć to prawdziwa "siłaczka" wśród innych roślin. Przetrwała wszelkie zmiany klimatu, znakomicie adaptując się prawie we wszystkich strefach klimatycznych.

Pomimo tego, że paprotka nie wypuszcza kwiatów, to i tak jest królową polskich domów. Zachwyca bogactwem swoich liści, które dodają naszemu wnętrzu naturalnego i nieco "dzikiego" charakteru.

Oprócz walorów wizualnych roślina ma niezwykle korzystny wpływ na nasze...zdrowie!

Paprotka jest korzystna dla zdrowia

Przede wszystkim, paprotka jest wspaniałym (i naturalnym!) nawilżaczem powietrza.

Jak donoszą liczne badania, ta roślina znakomicie oczyszcza powietrze, którym oddychamy, a na dodatek pozbywają się z niego substancji, które nam szkodzą, np. formaldehydu, który jest zawarty w wielu farbach ściennych i dywanach czy wykładzinach. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto ustawić doniczkę z tym zielonym lekarstwem w swojej sypialni - nie będziemy budzić się z wysuszonym gardłem, a sen będzie znacznie lepszy.

[EMBED-420]

Warto umieścić paprotkę w pomieszczeniu z telewizorem lub komputerem, ponieważ świetnie jonizuje powietrze, wzbogacając je o jony ujemne, bardzo korzystne dla naszego zdrowia - ich niedobór może powodować infekcje, gorszą zdolność koncentracji i obniżony nastrój.

[EMBED-422]

Paprotka jest dobra na wszystko

Wywar z paprotki zwyczajnej znakomicie wpływa na choroby gardła - ma właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Rozluźnia również flegmę w klatce piersiowej.

[EMBED-423]

Oprócz tego działa moczopędnie, dlatego świetnie sprawdzi się w leczeniu zapalenia pęcherza.

Jak widzicie, paprotka to prawdziwe zbawienie dla naszego zdrowia, dlatego naprawdę warto, aby każdy z nas (o ile jeszcze jej nie posiada) nabył ją jak najszybciej na okres zimowy. Jej hodowla nie jest specjalnie trudnym zadaniem, z którym powinien sobie poradzić nawet niedoświadczony ogrodnik.

Źródło: stolicazdrowia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: