Paproć
unsplash.com/Timothy Newman (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 6 Lutego 2021

Niesamowite właściwości paprotki

Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Wielu z nas ją hoduje, ale czy wiemy, jakie są jej niezwykłe właściwości? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ta roślina to prawdziwe lekarstwo i jest niezwykle korzystna dla zdrowia!

Paproć to prawdziwa "siłaczka" wśród innych roślin. Przetrwała wszelkie zmiany klimatu, znakomicie adaptując się prawie we wszystkich strefach klimatycznych.

Pomimo tego, że paprotka nie wypuszcza kwiatów, to i tak jest królową polskich domów. Zachwyca bogactwem swoich liści, które dodają naszemu wnętrzu naturalnego i nieco "dzikiego" charakteru.

Oprócz walorów wizualnych roślina ma niezwykle korzystny wpływ na nasze...zdrowie!

Paprotka jest korzystna dla zdrowia

Przede wszystkim, paprotka jest wspaniałym (i naturalnym!) nawilżaczem powietrza.

Niesamowite znalezisko w karmniku dla ptakówNiesamowite znalezisko w karmniku dla ptakówCzytaj dalej

Jak donoszą liczne badania, ta roślina znakomicie oczyszcza powietrze, którym oddychamy, a na dodatek pozbywają się z niego substancji, które nam szkodzą, np. formaldehydu, który jest zawarty w wielu farbach ściennych i dywanach czy wykładzinach. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto ustawić doniczkę z tym zielonym lekarstwem w swojej sypialni - nie będziemy budzić się z wysuszonym gardłem, a sen będzie znacznie lepszy.

Warto umieścić paprotkę w pomieszczeniu z telewizorem lub komputerem, ponieważ świetnie jonizuje powietrze, wzbogacając je o jony ujemne, bardzo korzystne dla naszego zdrowia - ich niedobór może powodować infekcje, gorszą zdolność koncentracji i obniżony nastrój.

Paprotka jest dobra na wszystko

Wywar z paprotki zwyczajnej znakomicie wpływa na choroby gardła - ma właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Rozluźnia również flegmę w klatce piersiowej.

Oprócz tego działa moczopędnie, dlatego świetnie sprawdzi się w leczeniu zapalenia pęcherza.

Jak widzicie, paprotka to prawdziwe zbawienie dla naszego zdrowia, dlatego naprawdę warto, aby każdy z nas (o ile jeszcze jej nie posiada) nabył ją jak najszybciej na okres zimowy. Jej hodowla nie jest specjalnie trudnym zadaniem, z którym powinien sobie poradzić nawet niedoświadczony ogrodnik.

Źródło: stolicazdrowia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News