Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pielęgnacja żywopłotu zajmie chwilę. To dzięki 1 cudownej zasadzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.07.2023 14:48

Pielęgnacja żywopłotu zajmie chwilę. To dzięki 1 cudownej zasadzie

Bukszpan
Canva/tesdei, Getty Images

Tworzenie gęstego i idealnie równego żywopłotu brzmi jak syzyfowa praca, nieprawdaż? Wcale nie musi tak być. Wystarczy zastosować jedną cudowną zasadę, aby na długi czas cieszyć się pięknym żywopłotem. Wystarczy posadzić bukszpan w ogrodzie.

Bukszpan w ogrodzie – recepta na Twoje problemy

Zmagania z tworzeniem gęstego żywopłotu zdają się nie mieć końca. Ledwo Twój żywopłot zaczynie nabierać oczekiwanego wyglądu, a już przypadkowo wpadnie w niego Twój pies, ptaki uwiją sobie w nim gniazdo albo jakaś zaraza zainfekuje krzew, nieprawdaż?

Czy jednak musisz być skazany na żywopłot składający się z ogołoconych patyków i przerzedzonych płatów zieleni? Okazuje się, że nie. Wystarczy zastosować tę jedną metodę, aby żywopłot nabrał odpowiedniego wyglądu.

W zabiegu tym pomoże Ci bukszpan. Czym w zasadzie jest bukszpan i dlaczego jego obecność w ogrodzie jest tak istotna? Otóż bukszpan to podstawa w tworzeniu gęstego, wręcz mięsistego żywopłotu.

Masz skrzydłokwiat, który przestał kwitnąć? Co tydzień dodaj to do doniczki, wypuści mnóstwo kwiatów Adam Małysz opuścił dom i wynajął mieszkanie. Co się z nim dzieje?

Bukszpan w ogrodzie – charakterystyka rośliny

Bukszpan to bardzo popularny wybór na żywopłot. Jest wytrzymały, stosunkowo powoli rośnie, jest odporny na choroby i zanieczyszczenia oraz posiada piękny, jasnozielony kolor. Może on rosnąć nawet na niezbyt żyznym podłożu w słońcu i w półcieniu.

Czy należy go często podlewać? Raczej nie. Raz, góra dwa razy w tygodniu, spokojnie mu wystarczą. Aby jednak stworzyć żywopłot z bukszpanu, należy uzbroić się w cierpliwość. Chociaż dobrze się on rozmnaża, jego powolny wzrost utrudnia aranżacje ogrodu. Pozwala to jednak na idealne uformowanie go i brak przymusowego podcinania go co kilka tygodni.

Bukszpan na żywopłot najlepiej sadzić w maju. Pozwoli Wam to cieszyć się pierwszorocznym, niskim żywopłotem już w wakacje. W maju nie musicie się bać także o przymrozki. Roślina ta wytrzyma stosunkowo niskie, wieczorne majowe temperatury.

Bukszpan w ogrodzie.png
Canva/pierluigipalazzi, Getty Images

Bukszpan na żywopłot wymaga specjalnego traktowania

Już na etapie sadzenia bukszpanu, należy przemyśleć, jak wysoki ma być żywopłot. Jeśli wysokość 1,2 metra będzie dla Was satysfakcjonująca, należy wybrać odmianę drobnolistną i zasadzić ją w odległości około 10 cm od siebie.

Do wyższych żywopłotów zalecana jest odmiana wiecznie zielona, którą należy sadzić w odległości nawet 20 cm od siebie. Praca jest jednak warta zachodu. Żywopłot z bukszpanu prezentuje się rewelacyjnie.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10