Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Pod żadnym pozorem nie rób tego w nocy idąc do toalety. Prawdopodobnie już nie zaśniesz
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 01.04.2023 12:21

Pod żadnym pozorem nie rób tego w nocy idąc do toalety. Prawdopodobnie już nie zaśniesz

Nocne wyjście do toalety
canva/varunyu suriyachan

Każdemu z nas zdarzało się wyjść, chociaż raz wieczorem do toalety. Czasami bywało tak, że po powrocie do łóżka miewało się trudności z zaśnięciem. Pewnie, nie raz zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Dzisiaj spróbujemy odpowiedź na nurtujące Was pytanie.

Dlaczego budzimy się w nocy?

Nie ma jednej przyczyny budzenia się w nocy

Może się na to nakładać: źle dobrany materac, poduszka wymagająca wymiany na nową, a także zmiana miejsca otoczenia. 

Oczywiście to nie wszystko, bowiem podłoże wieczornej pobudki może wynikać z problemów ze zdrowiem np.: wynikających ze schorzeń kręgosłupa, z układem moczowym, czy nadmiernym stresem.

Pani, która nie może spać w nocy.png
canva/NikolayShubin
Wszyscy pytają się, czemu jego łazienka lśni czystością. Używa tylko 3 produktów za grosze

Jak ponownie zasnąć, po nocnej pobudce?

Jeśli już zdarzyło nam się obudzić w środku nocy, warto mieć na uwadze to, co może nas bardziej rozbudzić.

Pierwszą taką rzeczą, jest przede wszystkim zmiana temperatury otoczenia. W sypialni, z reguły mamy cieplej niż w innych pomieszczeniach. Chłodniejsze powietrze, może sprawić, że rozbudzimy się i będzie nam trudniej zasnąć. 

Kolejną rzeczą jest intensywne światło. To, wstrzymuje wytwarzanie się melatoniny, czyli tak zwanego „hormonu snu”. Dlatego, jeśli musimy wyjść wieczorem do łazienki, czy napić się czegoś, warto skorzystać z urządzenia emitującego mniej intensywne światło. Dzięki temu nie rozbudzimy się zbyt mocno i będzie nam zdecydowanie łatwiej zasnąć po powrocie do łóżka.

Nie panikuj, z powodu nocnej pobudki. To nie pomoże szybciej zasnąć. Postaraj się wyciszyć, ułóż się wygodnie na łóżku, zamknij powieki i oddychaj głęboko. 

Jak skutecznie zadbać o zdrowy sen?

Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że w sypialni nie powinno być, poza nocną lampką żadnego innego źródła światła. Dlaczego? Gdyż to może nas rozpraszać i odwracać uwagę od pójścia spać. 

Dodatkowo nie kładź na widoku rzeczy, które będą sprawiały, że nasz umysł zacznie tworzyć krążące wokół nich myśli. Mowa tutaj na przykład o: ubraniach do prasowania, książkach do nauki czy pracy, laptopie służbowym, czy innych rzeczach. Musimy umieć rozdzielać czas, w jakim funkcjonujemy od tego, w jakim należy nam się odpoczynek.

Najlepiej sypia nam się w nieco lekko chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura, dobra do spania to 20 stopni Celsjusza. Z tego też powodu, warto wywietrzyć sypialnię przed udaniem się na spoczynek.

Dobry sen.png
canva/Gpoint Studio
Tagi: Łazienka