Dawniej uważane za pokarm umarłych. Wierzono też, że spożywanie tych strączków wywołuje koszmary. Nic więc dziwnego, że wokół warzywa urosło wiele mitów i legend. Czy jednak faktycznie spożycie strączków ma magiczną moc?Bób, bo o nim mowa, to sezonowe warzywo strączkowe, znane ludziom już od starożytności. Chociaż obecnie stanowi ono wspaniały dodatek do dań. Trzeba jednak przyznać, że coś z tej magii zostało do dzisiaj – na przykład jego cena.
W ostatnim czasie wiele słyszymy o groźnych kleszczach, które pojawiły się w naszym kraju. Pierwsze osobniki zauważono na Dolnym Śląsku. Kleszcze te są większe od tych, które znamy. Są również o wiele bardziej niebezpieczne.Jakie kroki zostały podjęte w celu ochrony Polaków? Dlaczego ugryzienie może zagrozić naszemu życiu i jak się przed nim zabezpieczyć? O kleszczach afrykańskich rozmawialiśmy z Wiktorią Romanek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Już za chwilę będziemy cieszyć się smakiem jagód i innych owoców prosto z lasu. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na owocach leśnych, a zwłaszcza jagodach mogą znajdować się larwy tasiemca.Zakażenie pasożytem ma poważne konsekwencje. Larwy mogą być uśpione w naszym ciele przez wiele lat. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, często jest już za późno.
Wszyscy doskonale wiemy, że pokrzywa i wrotycz są nieocenionymi chwastami. Przygotujemy z nich gnojówkę do podlewania ogrodu i oprysk, który pomoże zwalczyć szkodniki. O ile wrotycz nie nadaje się do spożycia, tak z pokrzywy zrobimy aromatyczną herbatę.Napar z suszonej i świeżej pokrzywy jest bogatym źródłem żelaza, a także wspiera pracę układu pokarmowego i nerek. Pokrzywa i wrotycz to niejedyne chwasty, których nie powinniśmy usuwać. Te 4 rośliny warto mieć w ogrodzie lub na działce.
Ostatnio sporo mówi się o groźnym ślimaku, który rozprzestrzenia się po całej Polsce i sieje spustoszenie w sadach i ogrodach. Media rozpisują się o jego szkodliwym wpływie nie tylko na rośliny, lecz na cały ekosystem. Ślinik, bo o nim mowa jest bowiem wszystkożerny, przenosi groźne choroby i może zaatakować pisklęta i inne zwierzęta.Czy faktycznie mamy się czego bać? Czy ślimak może być zagrożeniem dla zwierząt domowych, hodowlanych, a nawet ludzi? O śliniku i jego wpływie na środowisko rozmawialiśmy z dr hab. Katarzyną Zając z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Kleszcze to prawdziwa letnia zmora zwłaszcza dla osób kochających aktywny wypoczynek na łonie natury. W parkach, ogrodach, czy lasach aż się od nich roi. Czy możemy się jakoś przed nimi ochronić?Zdecydowanie tak, ale nie potrzebujemy do tego żadnych chemicznych środków. Okazuje się, że istnieją domowe sposoby, które doskonale zabezpieczą nas przed atakami tych insektów, a przy okazji będą ciekawym uzupełnieniem naszej diety. Czy słyszeliście o herbacie na kleszcze?
Katarzyna Dowbor wróciła do „Pytana na śniadanie”. W życiu dziennikarki pojawiło się sporo zmian. Jednak nie tylko jej kariera na nowo wystrzeliła. Prezenterka schudła 20 kilogramów. Jak jej się to udało?Przyczyną nadprogramowych kilogramów na wadze u Katarzyny Dowbor była choroba tarczycy. Jak dziennikarka poradziła sobie z nią? Dowbor wyeliminowała z diety konkretne produkty.
Jesień i zima to dla wielu osób problem z marznięciem stóp i rąk. Często szukamy szybkiego sposobu na ogrzanie dłoni kubkiem ciepłej herbaty, a na stopy zakładamy dwie pary skarpet. Okazuje się, że problem zarzniętych kończyn można poradzić sobie raz na zawsze.Zmarznięte stopy i dłonie mogą być spowodowane słabym krążeniem. Wystarczy zmienić kilka nawyków i odrobinę zmodyfikować dietę, a kończyny zrobią się ciepłe. Podpowiemy, jak to zrobić.
Nadszedł początek września, a więc czas sezonu na grzybobranie. Jeśli lubicie tego typu aktywności, mamy dla Was dobrą informację W tym roku grzyby obrodziły wyjątkowo dobrze. Duża ilość opadów sprawiła, że w lasach jest ich pełno.Dla bardziej doświadczonych grzybiarzy również mamy przełomową informacjach. W polskich lasach w tym sezonie będziecie mogli znaleźć prawdziwe rarytasy. Jeśli grzyby to Wasza pasja, z pewnością je rozpoznacie. Czy wiecie, jakie grzyby mamy na myśli?
Wyrzucasz skórki z banana? Popełniasz ogromny błąd. Nie dość, że wykorzystasz ją w ogrodzie i do kwiatów doniczkowych, to jeszcze pomoże Ci w sprzątaniu mieszkania i pielęgnacji cery. Skórki z banana są bogatym źródłem potasu, fosforu i innych, cennych składników. Jak wykorzystać skórkę z banana? Efekty miło Cię zaskoczą.
Rośliny mogą być niezastąpione w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. To właśnie z rozmaitych ziół przygotowywane są wyciągi do leków, które często znajdziemy w aptece.Jedną z roślin, którą warto samodzielnie wykorzystać do przyrządzania leczniczych preparatów, jest dziurawiec. Co takiego możemy przygotować z łez Maryi? Jak wykorzystać dziurawiec?
W tak ciepłe dni jak dzisiaj, kleszcze są niezwykle uciążliwą zmorą. Przez przenoszenie przez nich groźnych chorób, trzeba zrobić wszystko, aby ich unikać. Istnieje ciekawy i prosty sposób, aby zwiększyć swoją ochronę przed kleszczami. Chemiczne preparaty polecamy zastąpić naturalnymi specyfikami. Taki środek jest prosty w przygotowaniu, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla naszej skóry. Zapomnisz o alergii i podrażnieniach wywołanych sklepowym produktem.
Sok brzozowy, zwany inaczej wodą brzozową, pozyskiwany jest wczesną wiosną. Wpływa pozytywnie na całe nasze ciało. Poprawia kondycję naszych włosów, a także działa oczyszczająco, wzmacniająco, a nawet przeciwbakteryjnie. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak samemu zebrać wodę brzozową.
W kwietniu i maju kwitnie forsycja. Roślina nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie, ale i ma wiele prozdrowotnych właściwości, które warto wykorzystać.Kwiaty możemy zbierać i wykorzystać je do przygotowania naparu i nalewki. Kwiaty warto wysuszyć, żeby cieszyć się niezwykłymi właściwościami forsycji przez cały rok.
Każdemu z nas zdarzało się wyjść, chociaż raz wieczorem do toalety. Czasami bywało tak, że po powrocie do łóżka miewało się trudności z zaśnięciem. Pewnie, nie raz zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Dzisiaj spróbujemy odpowiedź na nurtujące Was pytanie. Okazuje się, że sami nieświadomie popełniamy poważne błędy, które skutkują problemami z ponownym zaśnięciem.