Podatek od psa wzrósł
Każdy, kto zdecyduje się na posiadanie pupila w swoich czterech kątach, musi liczyć się z koniecznością opłaty tego podatku.
Opłata nie ma wartości stałej oraz nie zawsze jest obowiązkowa. Mimo wszystko są w Polsce gminy, które jej wymagają i należy się lepiej do tego dostosować.
Podatek ten uzależniony jest bezpośrednio od decyzji Rady Gminy. Wiele gmin decyduje się na zaprzestanie pobierania opłat. Tam, gdzie jest ona stosowana, należy rejestrować swojego psa w urzędzie gminy. Trzeba pamiętać także, że podatek od posiadania psa nie jest jednoznacznie ustalony i terenie naszego kraju.
Osoby zwolnione z podatku od posiadania psa
Są jednak osoby i grupy, które mają prawo być zwolnione z uiszczania opłat. Nie pobiera się ich od osób:
Przedstawicieli dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osób innych zrównanych z nimi a podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych
Osób z niepełnosprawnościami (w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) z tytułu posiadania jednego psa
Osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego
Osób w wieku powyżej 65 roku życia, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa
Podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów
Jeśli chodzi o resztę osób, opłata powinna być uiszczana do 30 kwietnia każdego roku.
Jeśli jednak pies zamieszkał u nas w domu w połowie roku, opłata wynosi połowę stawki rocznej.
Wzrost opłaty za podatek od posiadania psa w 2021 roku
W bieżącym roku górny limit podatku od posiadania psa niestety wzrośnie i wyniesie 130,30 złotych rocznie od jednego psa. Oznacza to, że będziemy zobowiązani do uiszczenia opłaty wyższej o 5 złotych niż w latach poprzednich.
Pełną kwotę należy zapłacić, gdy pupil urodził się w pierwszej połowie roku, jeśli zaś w drugiej - opłata wynosi połowę stawki mniej.
Źródło: pit.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
Śnieg w naszym ogrodzie ma ogromne znaczenie. Kiedy pomaga, a kiedy szkodzi?
Hit internetu, nie uwierzycie, czego mężczyzna użył do odśnieżenia przydomowego podjazdu