DomekIOgrodek.pl Porady domowe Podlewasz paprotkę, lecz i tak usycha? Tak jak większość Polaków zapominasz o 1 rzeczy
Canva/pago_maca, Getty Images

Podlewasz paprotkę, lecz i tak usycha? Tak jak większość Polaków zapominasz o 1 rzeczy

24 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Paprotka to jedna z bardziej popularnych domowych roślin doniczkowych. Łatwa w uprawie oraz w rozsadzaniu, cierpiąca na tylko jedną przypadłość. Dzisiaj pokażemy Ci jak ją z niej wyleczyć. Dowiedz się, dlaczego paprotka usycha.

Dlaczego paprotka usycha – kilka słów o błędach ogrodniczych

Dlaczego paprotka usycha? Niestety, jest to roślina, która nie toleruje błędów ogrodniczych, które często popełniamy. Chcąc cieszyć się pięknymi roślinami, należy znać specyfikę każdej z nich.

Paproć to roślina posiadająca wiele gatunków. Obecnie szacuje się, że występuje ich około 10 tys. rodzajów. W warunkach domowych uprawiamy zwykle: paproć zwyczajną, ciemnotkę okrągłolistną, niekropień, nefrolepis wyniosły, paproć płaską łosiorogą oraz zanokcicę gniazdową.

Mimo różnych odmian paproci, ich uprawa jest stosunkowo podobna. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, dlaczego paprotka usycha, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi jej uprawy.

Pokazała jak obrywać liście pomidorów. Wystarczy jeden błąd, a plony będą marne

Oto powód, dlaczego paprotka usycha

Paproć do prawidłowego wzrostu potrzebuje stosunkowo niewiele. W naturalnych warunkach rośnie w półcieniach, na stanowiskach, gdzie dociera światło rozproszone. Takie warunki warto zapewnić jej również w domu.

Paprocie to rośliny ciepłolubne. Preferują one miejsca, gdzie powietrze jest dobrze nawilżone. Przesuszone powietrze to główna przyczyna tego, dlaczego paprotka usycha. Zadbaj o to, aby stanowisko paproci było dobrze nawilżone.

Dlaczego paprotka usycha? Głównie dlatego, że nie dostosowujesz temperatury w mieszkaniu do jej potrzeb. Ta powinna oscylować pomiędzy 18, a 25 stopni Celsjusza, a w okresie zimowym nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Jeśli w Twoim mieszkaniu panuje wyższa temperatura, paprotka może nie rozwijać się tak okazale.

Paproć.png
Canva/ballycroy, Getty Images Signature

Dlaczego paprotka usycha? Poznaj wytyczne pielęgnacyjne

Dlaczego paprotka usycha? Być może zbyt często ją podlewasz. Należy to robić ostrożnie i z umiarem, gdyż roślina nie toleruje przelewania. Ziemia w donicy nie powinna być całkowicie mokra. Wodą nie należy podlewać także liści, szczególnie tych młodych.

Teraz wiesz już, dlaczego paprotka usycha. Zastanów się, czy przestrzegasz wskazanych zaleceń jej pielęgnacji i pozwól jej rozwijać się w pełnej krasie.

Kleszcze rzadziej atakują ludzi z tą grupą krwi. Jeśli ją masz, jesteś szczęściarzem
Nie wyrzucam, tylko rozsypuje w ogrodzie. Nawozi rośliny, a mszyce nie mają z nim szans
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy