Pokazała jak gruntownie wyczyścić pralkę w kilka chwil. Latami zbierany brud znika
Pralka to standardowe wyposażenie każdego domu. Bez niej pranie ubrań, czy innych tkanin byłoby znacznie trudniejsze. Warto pamiętać o gruntownym czyszczeniu urządzenia, jeśli chcemy, aby było ono sprawne i posłużyło nam przez jeszcze naprawdę bardzo długi czas.
Dlaczego warto gruntownie czyścić pralkę?
O pralkę, tak jak o inny sprzęt gospodarstwa domowego należy dbać regularnie. Nie tylko dlatego, żeby służyła nam długo i sprawnie, ale też po to, aby uniknąć namnażania się ewentualnych bakterii. Wilgoć i brud, jaki osadza się podczas prania, stanowią idealne źródło dla rozwoju drobnoustrojów, grzybów, a nawet pleśni. Warto pamiętać, że w pralce pojawia się brak cyrkulacji powietrza, który również wpływa pozytywnie na rozwój bakterii.
Zdarza się również, że niewielkie przedmioty, papierki czy inne drobiazgi z kieszeni naszych ubrań, jakie zapomnieliśmy wyjąć, mogą się w niej zapodziać. Warto pamiętać o osadzającym się kamieniu na podzespołach urządzenia . Wiele osób zapomina o tym, a kiedy już sobie o nim przypomni, pralka przestaje funkcjonować tak, jak powinna. Tudzież odmawia pełnej współpracy, a stąd już prosta droga do wymiany urządzenia, albo jego kosztownej naprawy.
Od czego zacząć czyszczenie pralki?
Czyszczenie pralki zawsze warto zacząć od szuflady. W tym celu należy ją wyciągnąć, a następnie wyczyścić bardzo dokładnie cały otwór. Warto skorzystać ze szczoteczki do zębów lub wacików do uszu. Sięgną tam, gdzie gąbka, chusteczka, lub szmatka nie dotarły. Zanim przejdziemy do mycia, możemy wymoczyć szufladę w ciepłej wodzie. Ułatwi to przede wszystkim czyszczenie zaschniętego proszku, czy płynu do płukania. Jeśli nie jest dostatecznie brudna, wystarczy umyć ją pod bieżącą wodą. Można do tego wykorzystać także mieszankę z octu i sody oczyszczonej. Więcej o tym, jak zadbać o czystość szuflady możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule .
Trzecim etapem początkowej fazy czyszczenia prali to należyte zadbanie i wyczyszczenie gum. Warto najpierw sprawdzić, czy nie ostała się w niej woda. Jeśli tak używamy dobrze chłonnej szmatki lub starego ręcznika, aby się jej pozbyć. Do tej czynności możemy wykorzystać ponownie sodę oczyszczoną. Wystarczy, że do gumowego kołnierza wsypiemy nieco sody i pozostawiamy na kilka minut. Z pomocą szczoteczki czyścimy gumę, a następnie obmywamy i suszymy.
Więcej sposobów na czystą pralkę
Samo wysuszenie bębna szmatką to zdecydowanie za mało, aby uznać, że został należycie wyczyszczony. Dlatego, aby mieć pewność, że i ten element pralki nie będzie brzydko pachnieć warto:
- wykorzystać ocet - potrzebujemy nalać do szuflady pralki ¾ szklanki octu spirytusowego, a następnie trzeba ustawić program na pełen cykl prania z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Nie wolno w tym czasie wkładać ubrań, czy innych tkanin do prania. Po tym czasie nasz bęben pozostanie czysty. Minusem korzystania z octu jest jego zapach, więc jeśli za bardzo będzie przeszkadzać można ustawić jeszcze jedno puste pranie. Nieprzyjemny zapach octu powinien zniknąć. W tym miejscu możemy podkreślić, że używanie octu pomoże również oczyścić z zanieczyszczeń orurowanie pralki, które również narażone są na osadzanie się osadu od wszelakich detergentów do prania,
-
wykorzystać kwasek cytrynowy
- do szufladki pralki musimy wsypać około 6 saszetek kwasku cytrynowego, to będzie jakaś ⅓ szklanki. Włączamy na pełen cykl prania z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Otrzymany efekt będzie taki, jak w przypadku octu, niemniej nie będzie nieprzyjemnego zapachu.
Poniżej możecie obejrzeć nagranie, w którym autorka pomysłów radzi jak wyczyścić pralkę: