Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wymieszaj z gorącą wodą i zanurz ruszt kuchenki gazowej. Tłuszcz i brud od razu znikną
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 23.02.2023 10:29

Wymieszaj z gorącą wodą i zanurz ruszt kuchenki gazowej. Tłuszcz i brud od razu znikną

Mycie elementów kuchenki
canva/badit_Ph

Podczas gotowania z wykorzystaniem kuchni gazowej, często zdarza nam się ją zabrudzić. Zdarza się i tak, że przez zmęczenie, tudzież chorobę nie ma się siły sprzątać rusztu kuchenki na bieżąco. Wtedy jest zdecydowanie trudniej usunąć zabrudzenia. W naszym artykule zdradzamy jak w prosty sposób wyczyścić ruszt kuchenki gazowej.

Szare mydło skuteczne na tłuszcz i resztki jedzenia

Szare mydło jest jednym ze skutecznych sposobów na mycie rusztu kuchenki gazowej. Zawarte w nim składniki rozpuszczają tłuszcz, a do tego nadają się idealnie do pozbycia się resztek jedzenia.

Zanim przystąpimy do czyszczenia rusztu, przygotujmy naczynie z ciepłą wodą. Jeśli nie mamy wystarczająco dużego, możemy wykorzystać wannę, w której ruszt zmieści się bez najmniejszych problemów. Dodajemy do niej szarego mydła. Można je zetrzeć na tarce, aby szybciej rozpuszczało. Pozostaje nam wyszorować z pomocą gąbki ruszt kuchenki albo włożyć go do mieszanki i odczekać kilka godzin, aż wszystko nasiąknie. 

Podczas czyszczenia gąbką, zawsze starajcie się używać twardszej powierzchni. Będzie Wam dużo łatwiej zetrzeć resztki osadzonego brudu. Czasami warto wspomóc się płynem do mycia naczyń.

Kobieta myjąca ruszt kuchenki gazowej.png
canva/LP7
Ten błąd sprawia, że pieniążek błyskawicznie gnije. Lepiej go unikaj

Soda oczyszczona to niezastąpiony pogromca tłuszczu

Jak już wiecie z naszych poprzednich artykułów, soda oczyszczona jest bardzo dobrym pogromcą tłuszczu i wszelkiego rodzaju przypaleń. Można zatem, bez problemu wykorzystać ją do wyszorowania rusztu kuchenki gazowej.

Możesz stworzyć roztwór sody i wody, w którym zamoczysz ruszt. Sposób ten polega na włożeniu rusztu do naczynia, a jeśli się nie mieści, ponownie polecamy wannę. Następnie zalewamy wrzątkiem. Uważajcie, aby się nie poparzyć! Odstawiamy na kilka godzin, aby po tym czasie, bez najmniejszego problemu wyczyścić ruszt z pozostałości z pomocą twardej strony gąbki. Opłukujemy, a następnie osuszamy i gotowe.

Ocet na zabrudzony ruszt kuchenny

Ocet to również skuteczny naturalny środek do czyszczenia zabrudzeń rusztu kuchennego. Do tego, podobnie jak soda, rozpuszcza zaschnięte resztki jedzenia. Jedynym minusem jego używania jest intensywny zapach. Dlatego dla osób, które nie chcą wdychać nieprzyjemnego aromatu, nie zalecamy stosowania tej metody, gdyż polega ona na zalaniu octem rusztu. 

Na szczęście istnieje również inna opcja. Potrzebujemy gazy, którą przecinamy na wąskie maski, a następnie zanurza się je w occie. Materiałem owija się brudny ruszt i zostawia na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy je zdjąć, przemyć całość wodą i gotowe. 

Mycie rusztu kuchenki gazowej gąbką.png
canva/Bradit_Ph