Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Polskie lasy opanowały żmije. Ratownicy alarmują, jest coraz więcej ataków na ludzi
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.07.2023 13:35

Polskie lasy opanowały żmije. Ratownicy alarmują, jest coraz więcej ataków na ludzi

Żmije
Kadr z filmu pochodzi z kanału SIKANA Polski na YouTube, canva/MikeLane45

Ratownicy medyczni alarmują: „W lasach pojawiły się żmije!”. Ukąszeń jest więcej niż kiedykolwiek. Zobaczcie, jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem oraz co robić, gdy żmije Was zaatakują. Ta wiedza może ocalić Wasze zdrowie i życie!

Żmije w polskich lasach! Zobacz, jak się zabezpieczyć

„Polskie lasy opanowały żmije zygzakowate” – taki komunikat płynie od ratowników medycznych, którzy od początku tego upalnego lata odnotowali setki ukąszeń! Gad upodobał sobie lasy, polany, a nawet przydomowe ogrody!

Znanych jest wiele przypadków, podczas których ukąszenie żmii wywołało reakcje alergiczne. Taki niefart spotkał pewnego turystę z Beskidu Śląskiego. Wedle doniesień ratowników, mężczyzna przypadkowo nadepnął na gada, a ten ukąsił go w stopę!

W wyniku silnej reakcji alergicznej doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Na całe szczęście pomoc nadeszła szybko i pacjent przeżył ukąszenie. Żmije są jednak bardzo niebezpieczne, alarmuje GOPR. Podkreśla, że warto uważać na szlakach!

Przestałam wyrzucać, teraz podlewam nim ogórki. Jest ich tak dużo, że nie mieszczą się na grządkach

Żmije na szklakach – GOPR alarmuje!

W podobnym czasie żmije ukąsiły 14-latkę. Ponownie profesjonalną reakcją może poszczycić się GOPR. Mimo patowej sytuacji zdołano przetransportować nastolatkę do szpitala i udzielić jej pomocy. Dziewczynce nic się nie stało.

Jak podkreślają ratownicy GOPR oraz eksperci przyrodniczy, najczęstszym przypadkiem ukąszeń jest właśnie nadepnięcie na węża. Żmije w środowisku naturalnym są niegroźne dla człowieka i rzadko atakują jako pierwsze. W tym miejscu warto przytoczyć słowa ratownika medycznego:

- Szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie w okolicy twarzy bądź szyi, więc gorący apel do osób, które czytają ten artykuł, aby nie pochylać się nad tym gadem, nie robić mu zdjęć, nie próbować go przepchnąć, gdzieś na bok. Jeżeli to możliwe omijajmy otwarte przestrzenie, polany, połacie wysuszonej trawy, ponieważ tam najczęściej żmije będą się wygrzewać. Po prostu trzeba iść ostrożnie – radzi ratownik medyczny GOPR w wywiadzie dla portalu abcZdrowie.

Rozwaga zdaje się jednym sposobem, na uniknięcie ataku węża. Jeśli prowokujemy żmije swoim zachowaniem, jesteśmy sami sobie winni, jeśli ten zaatakuje!

Żmije na łące.png
Canva/Alexis Chateau, Pexels

Żmije w polskich lasach – czy ich ukąszenie jest groźne?

W wielu przypadkach ukąszenie przez żmiję kończy się źle. Szczególnie narażone są dzieci, alergicy i osoby starsze. Jad żmii poza toksyną jest silnie alergizujący, stąd pojawienie się wstrząsów anafilaktycznych – podkreślają lekarze.

Jeśli jednak zdarzy się Wam, że żmije Was ukąszą, wówczas należy natychmiast zadzwonić po służby ratownicze, podając miejsce zdarzenia i informacje o poszkodowanym oraz o pojawiającej się opuchliźnie.

Pierwsza pomoc jest kluczowa

Jeśli padniecie ofiarą ataku, pamiętajcie, aby w żaden sposób nie próbować samodzielnie leczyć siebie, czy poszkodowanego. Żmije wstrzykują do organizmu naprawdę trujący jad, który można unieszkodliwić za pomocą antytoksyny.

Jeśli to możliwe, poszkodowany nie powinien się ruszać, aby nie przyspieszać wchłaniania się jadu. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić i umiejscowić poniżej poziomu serca. Ranę warto zakryć jałowym opatrunkiem, aczkolwiek nie zaleca się jej uciskać!

Spróbujcie dostarczyć także poszkodowanego w dobrze skomunikowane miejsce, aby służby ratunkowe mogły jak najszybciej udzielić mu specjalistycznej pomocy. Czas jest kluczowy.

Tagi: Ogród
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10