DomekIOgrodek.pl
Pomidory malinowe w ogrodzie – jak hodować, jakie wybrać?

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pomidory malinowe w ogrodzie – jak hodować, jakie wybrać?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pomidory malinowe charakteryzują się łagodnym, słodkawym smakiem i jasnoczerwoną lub różową skórką. Bywają delikatne i trzeba znać zasady ich uprawy. Jednak stosując się do kilku zasad, możemy stworzyć własną uprawę i cieszyć się pomidorami

Pomidory malinowe można uprawiać w gruncie i pod osłonami. Wiele odmian jest jednak podatnych na pękanie owoców, dlatego polecana jest druga metoda. W tunelach foliowych pomidory rosną zdrowo i obficie. Wymaga to jednak zaangażowania.

Uprawę możemy zacząć od wysiania nasion – to robimy wiosną, kiedy temperatura osiągnie przynajmniej 16°C lub z sadzonek – wówczas wysadzamy je do gruntu w maju. Druga metoda jest szybsza i bardziej efektywna. Nasiona nie zawsze się przyjmują.

Podłoże dla pomidorów malinowych

undefinedPod sadzenie pomidorów malinowych trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Możemy skorzystać z kupnego, gotowego substratu do uprawy warzyw lub zrobić mieszankę piasku z torfem, dodając kompostu. Pomidory lubią bowiem ziemię próchniczą i przepuszczalną.

Możemy także wcześniej przygotować stanowisko, nawożąc jesienią podłoże obornikiem lub kompostem, a wiosną gleba będzie odpowiednio zasilona na przyjęcie sadzonek. Podłoże warto także wyściółkować – można użyć np. słomy, torfu. Zapobiegnie to szybkiemu wyparowaniu wilgoci z podłoża oraz ochroni przed chwastami.

Jak uprawiać pomidory malinowe?

Przed sadzeniem trzeba zaplanować przestrzeń, w której będą rosnąć nasze pomidory. Konieczne są odpowiednie odstępy pomiędzy sadzonkami. W zależności od odmiany należy zrobić 80-100-centymetrowe rozstawy między rzędami dla odmian szybko rosnących a pomiędzy krzaczkami 40-80 centymetrów. Jeśli odmiana nie jest silnie rosnąca, ostępy mogą być mniejsze.

Pomidory malinowe wymagają palikowania. Pędy, na których rosną owoce są często wiotkie i uginają się pod ich ciężarem. Konieczne jest zamontowanie podpór i podwiązanie do nich krzaków. Palik powinien mieć około 1,5 metra wysokości.

Przerzedzanie pędów – co to takiego?

undefinedTen rodzaj pomidorów z reguły prowadzi się na jeden lub dwa pędy. Co to oznacza? Ponieważ zazwyczaj owoce są duże i ciężkie, ucina się pędy boczne, aby najlepsze owoce zawiązywały się na głównym pędzie. Co więcej, na każdej roślinie warto zostawić maksymalnie 4 grona. Dzięki temu owoce będą równo wykształcone.

Podlewanie pomidorów malinowych

Podlewanie to ważna część pielęgnacji krzewów. Trzeba to robić regularnie i obficie. Na jeden raz zalecane jest podlewanie każdej rośliny aż 10-15 litrami wody. Jeśli roślina będzie miała za mało wilgoci, liście zaczną się zwijać. Pędy natomiast mogą ciemnieć i zamierać (występują tzw. nekrozy). Podczas podlewania należy unikać polewania liści i części rośliny. Najlepiej robić to letnią wodą. Aby zapobiec chorobom grzybowym, trzeba też regularnie wietrzyć tunel lub szklarnię.

Odmiany pomidorów malinowych polecane dla amatorów

Zbiory pomidorów malinowych trwają zazwyczaj od lipca aż do października. Odmiany różnią się porą owocowania. Najczęściej spotykane odmiany to:

  • Maliniak – krzewy karłowate, tworzy wyprostowane pędy, które nie potrzebują palikowania. Ma okrągłe, niewielkie owoce.

  • Malinowy Ożarowski – to odmiana, która wcześnie dojrzewa i intensywnie rośnie. Tworzy owoce średniej wielkości, kuliste. Co ważne, nie mają skłonności do pękania.

  • Bawole Serce – odmiana o ogromnych owocach w kształcie przypominającym serce, a także podłużnym i gruszkowatym. Jeden owoc potrafi ważyć nawet do 600 gramów. Krzewy silnie rosną. Niestety odmiana jest dość wrażliwa na wahania temperatury, a owoce na pękanie. Najlepsze są do bezpośredniego spożycia.

  • Adonis – jest to roślina o silnym wzroście. Odmiana wczesna. Wykształca duże owoce odporne na pękanie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >