Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posadziłeś tak pomidory? To największy błąd, nigdy bogato nie obrodzą
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.08.2023 16:16

Posadziłeś tak pomidory? To największy błąd, nigdy bogato nie obrodzą

błędy w uprawie pomidorów
canva/MoranaF

Coraz częściej decydujemy się hodować własne warzywa i owoce. Popularnością cieszą się szczególnie soczyste pomidory. Jednak czasem kwiaty i liście zaczynają więdnąć, zanim w ogóle pojawią się pierwsze owoce na krzaczkach. To znaczy, że gdzieś popełniliśmy błąd. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie pomidorów? Sprawdź i już nigdy ich nie popełniaj.

Wilgotność kontra pyłek. Przez to na pomidorach nie ma owoców

Pomidory możemy hodować w ogrodzie, ale również na balkonie lub tarasie. Jest naprawdę sporo odmian pomidorów, jednak nawet te najsilniejsze nie obrodzą, jeśli źle je uprawiamy. Jednym z błędów w czasie uprawy pomidorów jest posklejany w grudki pyłek. Jednak skąd to się bierze i jak temu zapobiec?

Pyłek skleja się w grudki, kiedy pomidory rozwijają się w zbyt wilgotnym środowisku. Poziom wilgotności nie może przekraczać 60-65%. Ten błąd w uprawie pomidorów może prowadzić do całkowitego wyjałowienia. Warto też pamiętać, że pomidory należy podlewać przede wszystkim z samego rana.

Problem z wilgotnością to poważny błąd w czasie uprawy pomidorów, ale nie jedyny i nie najczęstszy. Zdecydowanie znacznie więcej osób popełnia drugi błąd z listy. Chodzi o błędne posadzenie pomidorów. Jak tego uniknąć?

Takie sadzenie pomidorów jest dla nich zabójcze. Nigdy tak nie rób

Najczęstszym błędem w uprawie pomidorów jest nieprawidłowe sadzenie roślin. Dla wieli początkujących ogrodników bujne krzaczki to marzenie, jednak w rzeczywistości zbyt gęsto rosnące pomidory nie będą chciały obrodzić.

Błąd w uprawie pomidorów wynikający ze zbyt gęstego posadzenia roślin możemy naprawdę łatwo wyeliminować. Wystarczy pomidory posadzić w odległości 50 cm od siebie. Dodatkowo powinniśmy co jakiś czas podcinać pędy wyrastające z głównej łodygi. Dzięki temu roślina skupi się na owocach, a nie masie zielonej.

Kolejną kwestią jest nieobrywanie pomidorów z liści. Co prawda to nie jest poważny błąd w uprawie pomidorów, jednak warto raz na jakiś czas oberwać kilka liści. Dzięki temu roślina będzie miała lepszy przepływ powietrza i skupi się na tworzeniu kwiatów. Co jeśli wyeliminowaliśmy wyżej wspomniane błędy, a pomidorów dalej nie ma?

błędy w uprawie pomidorów
Canva / kie-ker, pixabay

Problem z budową kwiatów pomidorów

Czasem pomidory wytwarzają źle zbudowane kwiaty, które nie rozwija się do końca, tylko zaczynają usychać. W tym przypadku mogliśmy popełnić kilka błędów w uprawie pomidorów, ponieważ nieprawidłowa budowa wynika z reakcji stresowej.

W przyszłości powinniśmy uważać na nadmierne i nieprawidłowe nawożenie. Nieprawidłowa budowa kwiatów może pojawić się również kiedy nie ochroniliśmy roślin przed nagłymi skokami temperatur lub posadziliśmy pomidory w zbyt kwaśnym podłożu.