Pomidory kochają ciepło i słońce, dlatego podczas letnich dni rosną bardzo intensywnie, Kiedy jednak na gałązkach dojrzewają owoce, a temperatura otoczenia jest wysoka, rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę.Czy jednak wystarczy polać wodą rośliny z konewki? Aby krzaczki rosły zdrowo i obficie plonowały, warto poznać tajniki podlewania pomidorów. Rąbka tajemnicy uchylić doświadczony ogrodnik, który podpowiedział, jak prawidłowo nawadniać warzywa.
Nic nie przebije smaku samodzielnie wyhodowanych pomidorów prosto z krzaczka. To smak lata i prawdziwa bomba witaminowa. Żeby jednak móc cieszyć się bogatymi zbiorami, trzeba dbać o rośliny i na każdym etapie rozwoju dostarczać im niezbędnych składników odżywczych.Dobrze odżywione sadzonki pomidorów to gwarancja dorodnych owoców i obfitego plonowania w sezonie. Prezentujemy prosty przepis na domowy nawóz do sadzonek pomidorów, który przygotujemy z …odpadów.
Rośliny w naszych ogrodach i szklarniach właśnie intensywnie dojrzewają. Zbliża się termin zbioru ulubionych warzyw, czyli pomidorów. Nie zawsze jednak uprawa przebiega zgodnie z oczekiwaniami.Niekiedy roślina wydaje się rosnąć zdrowo, ma mocną łodygę i wypuszcza nowe liście, a nawet zawiązuje nowe kwiaty, z których jednak nie rozwijają się owoce. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by kwitnące krzaczki zaroiły się od dojrzewających pomidorów?
Zdecydowanie pomidory z przydomowego ogrodu przebijają smakiem wszystkie marketowe odpowiedniki. W końcu tygodnie starań, ekologiczne nawozy i nasza troska o rośliny nadaje im ten bezcenny aromat.Czy jednak wiecie, jak poprawić smak pomidorów z waszego ogrodu? Jest na to prosty sposób, a słodycz i intensywność smaku za tym idąca jest warta chwili zachodu.
Choroby roślin to bolączka ogrodników. Szczególnie narażone są na nie warzywa, które na skutek infekcji gorzej plonują. W przypadku uprawy pomidorów prawdziwym utrapieniem jest zaraza ziemniaczana.Chociaż pomidory nie są szczególnie trudne w uprawie, to często nękające je infekcje spędzają sen z powiek ogrodnikom. Zagrażają im zwłaszcza choroby grzybowe, w tym właśnie zaraza ziemniaczana. Jak można im skutecznie zapobiegać?
Bąble na pomidorach to kolejna zaraza pomidorów, która jest równie, o ile nie bardziej niebezpieczna od zarazy ziemniaczanej na tego typu roślinach.Wirus w krótkim czasie może zainfekować całą roślinę i jej sąsiadów, powodując spustoszenie w naszych uprawach. Jeśli jeszcze nie wiedzieliście o istnieniu tej zarazy, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.
Pomidory chętnie uprawiamy we własnych ogródkach, na tarasach, a nawet na balkonach. Ich uprawa nie nastręcza większych trudności, chociaż nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Jednym z problemów jest więdnięcie krzaczków.Gdy nasze pomidory zaczynają wyglądać mizernie, to znak, że popełniamy błędy w pielęgnacji. Warto wtedy zmienić nawyki i zastosować domową odżywkę na pomidory. Sprawdź, jak ją przygotować.
Zaraza ziemniaczana to zdecydowanie jedna z groźniejszych chorób, która może zaatakować zarówno Wasze ziemniaki, jak i pomidory, czy ogórki.Jeśli nie zareagujecie w porę, wówczas ta zniszczy wasze uprawy w dosłownie kilka dni. Kluczowe jest więc tutaj tempo reakcji, ale również rozwaga. Wcale nie musicie wylewać tony chemii na Wasze uprawy, aby je uratować.
Uprawa pomidorów może być niezwykle satysfakcjonująca. Czerwieniejące się dorodne owoce na krzaczkach to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, pomidory są często narażone na ataki patogenów i szkodników.Choroby pomidorów to częsta bolączka ogrodników. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami zdrowych warzyw, nie wystarczy ograniczać się do minimum zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne są też profilaktyczne opryski. Do ich przygotowania wykorzystajmy cudowne właściwości soli Epsom.
Ogórki i pomidory to ukochane warzywa Polaków. Chętnie uprawiamy je w swoich ogrodach, a także na tarasach i balkonach. Warto poznać sprytne triki, dzięki którym w sezonie zbierzemy pełne kosze dorodnych warzyw.Swoje sposoby na obfite plonowanie ogórków i pomidorów zdradziła nam Joanna Żytkowska, autorka bestsellerów poświęconych ogrodnictwu: „Ogród na balkonie” oraz „Po prostu posadź”.
Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Wypielęgnowane krzaczki zapewniają obfite zbiory dorodnych warzyw, ale produktem ubocznym uprawy pomidorów są również liście, które warto wykorzystać w ogrodzie.Liście pomidorów mają cenne właściwości i zawierają ważne składniki, które bardzo przydadzą się w uprawie innych roślin. Z liści pomidorów przygotujemy także skuteczny środek przeciwko szkodnikom. Jak to zrobić?
Pomidory to zdecydowanie jedne z najsmaczniejszych warzyw w ogrodzie, ale niestety jedne z najtrudniejszych do uprawy. Podatne na ataki szkodników i chorób rośliny mogą spędzić sen z powiek.Jeśli zastanawiacie się, dlaczego liście pomidorów żółkną, to dobrze trafiliście. W tym artykule przestawimy wam, jak walczyć z żółtymi liśćmi pomidorów, podając wam również przyczyny z tego stanu rzeczy.
Zapewne wielu z was już cieszy się z pięknie rosnących roślinek i zawiązujących się plonów. Czy jednak wiecie, jak zagwarantować sobie przepiękne zbiory?Wcale nie musicie stosować specjalistycznej chemii. Wystarczy zastosować domowe nawozy, aby wszyscy zazdrościli wam waszych upraw.
Wszyscy doskonale wiemy, że profilaktyka jest znacznie łatwiejsza niż leczenie. Tak dzieje się również w przypadku warzyw, które uprawiamy w ogródkach. Stosowanie nawozów i oprysków profilaktycznych jest kluczowe, by pomidory i inne warzywa pięknie rosły i były odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.Odradzamy stosowanie chemii. O wiele skuteczniejsza i przede wszystkim w pełni bezpieczna jest jodyna. Produkt, który wszyscy doskonale znamy rewelacyjnie sprawdzi się na działce. Dzięki niej wzmocnimy swoje uprawy i ochronimy je przed chorobami, które dziesiątkują plony.
Ogórki i pomidory to bez wątpienia najpopularniejsze warzywa uprawiane w przydomowych ogrodach. Polacy kochają je za niezwykły smak i aromat oraz uniwersalny charakter, a także za stosunkowo łatwą uprawę. Może się ona jednak nie udać, jeśli popełnimy jeden błąd.Wydaje się, że pomidory i ogórki są pod wieloma względami podobne, jednak to przekonanie może doprowadzić do kiepskich plonów. Sprawdź, czy nie popełniasz dużego błędu w uprawie tych warzyw.
Czerwiec upływa pod znakiem wysokich temperatur. Nasze uprawy pomidorów potrzebują regularnego podlewania, ale czy na pewno wiemy, jak prawidłowo dostarczać wodę roślinom?Jest jedna żelazna zasada, której w uprawie pomidorów należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli popełnimy ten błąd, możemy pożegnać się z obfitymi plonami i dorodnymi warzywami. Jak w takim razie prawidłowo podlewać pomidory?
Właśnie teraz trwa intensywny rozrost roślin, które zasadziliśmy w naszych ogrodach. Wielu z nas czeka przede wszystkim na pomidory - ukochane warzywa Polaków, które chętnie uprawiamy na własną rękę.Każdy ogrodnik niewątpliwie marzy o obfitych zbiorach i dorodnych okazach. W przypadku pomidorów wystarczy popełnić jeden mały błąd, by cała uprawa poszła na marne. Na co lepiej uważać? Okazuje się, że na nawóz.
Czerwiec to szczególnie trudny miesiąc w uprawie pomidorów. To właśnie w tym momencie musimy zadbać nie tylko o to, aby uchronić nasze uprawy przed suchą zgnilizną wierzchołkową, ale również o zapewnienie sobie możliwie najlepszego plonu.Jeśli sądziliście, że najtrudniejszy okres pielęgnacyjny jest już za Wami, byliście w błędzie. Koniecznie zobaczcie, co jeszcze musicie zrobić, aby cieszyć się wspaniałymi plonami.
Każdy ogrodnik ma swoje własne sposoby na piękne pomidory. Jedni maniakalnie przestrzegają technik pielęgnacji, inni są mistrzami nawożenia, a jeszcze inni decydują się na cieniowanie pomidorów.Każda z form uprawy ma swoje wady i zalety. Najlepiej byłoby połączyć wszystkie te techniki. Dlatego też zobaczcie, jak wprowadzić do swoich upraw cieniowanie pomidorów.
Przełom maja i czerwca to czas intensywnego kwitnienia i owocowania roślin. To właśnie teraz pojawiają się zawiązki warzyw, w tym również pomidorów, które chętnie uprawiamy we własnych ogrodach.Warto w tym okresie wzmocnić rośliny i dostarczyć im niezbędnych składników pokarmowych, dzięki którym będą zdrowo rosły i obficie obrodzą. Na pomidory zastosujmy oprysk z mleka. Jakie jest jego działanie?
Uprawa pomidorów nie należy do najprostszych. Rośliny te często chorują i padają ofiarą szkodników. Dlatego też wielu ogrodników stosuje chemiczne preparaty mające na celu uodpornienie roślin na niekorzystne warunki środowiskowe.Czy jednak musimy wykorzystywać chemiczne środki, aby nasze pomidory zakwitły i wydały mnóstwo owoców? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzą domowe preparaty, które nie dość, że są ekologiczne, to jeszcze kosztują ułamek ceny chemicznych odpowiedników.
Każdy z nas marzy o pięknych pomidorach z własnych upraw, ale czy każdy wie, jak należy je odpowiednio pielęgnować? Niestety, wielu ogrodników nie zwraca uwagi na te kluczowe kwestie, przez co sabotują własne uprawy.Tymczasem okazuje się, że odpowiednie zadbanie o grona już na początku ich tworzenia to gwarancja udanych, ogromnych plonów. Najlepsi ogrodnicy robią to w ten sposób.
Drożdże to produkt powszechnie stosowany w kuchni, ale jak się okazuje, warto go wykorzystać także w ogrodzie. “Jak na drożdżach” urośnie nie tylko ciasto, ale też uprawiane przez nas rośliny.Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, w jakich proporcjach przygotować domowy nawóz z drożdży oraz do jakich roślin można go zastosować, by zdrowo rosły.
Uprawiając pomidory, trzeba pamiętać nie tylko o zapewnieniu im dobrych warunków do rozwoju i niezbędnych substancji odżywczych, ale także o wzmocnieniu ich odporności.Niejednokrotnie uprawy pomidorów atakowane są przez chorobotwórcze czynniki, głównie grzyby. Warto zastosować skuteczny oprysk z jodyny, który wzmocni nasze sadzonki i uodporni je na groźne choroby grzybowe.
Patrząc na powyższe zdjęcie, aż ślinka cieknie, nieprawdaż? Któż z nas nie chciałby się cieszyć wspaniałym smakiem i aromatem pomidorów z własnego ogrodu?Niestety od słów do czynów droga jest bardzo daleka i wyboista. Popełniając pewien błąd na etapie sadzenia pomidorów, sabotujecie własne zbiory. Czy wiecie, w jakim sąsiedztwie lepiej nie sadzić pomidorów?
Maj to dobry okres, aby posadzić pomidory do gruntu. Ponieważ okres „zimnych ogrodników” mamy już za sobą, możemy być pewni, że nasze uprawy będą bezpieczne.Czy jednak wiecie, czym powinno się nawozić pomidory, aby cieszyć się dosłownie gigantycznymi plonami? Jak się okazuje, wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, chociaż należy przyznać, że pomidory to prawdziwe żarłoki.
Pomidory to ukochane warzywa Polaków. Są zdrowe, pyszne i uniwersalne - jemy je na surowo, dodajemy do sałatek, makaronów, sosów i zup. Chcąc na co dzień cieszyć się smakiem pomidorów z własnego krzaczka, chętnie uprawiamy je w ogrodach.Pomidory nie są specjalnie skomplikowane pod względem wymagań i pielęgnacji, jednak bywają mocno narażone na występowanie chorób i ataki szkodników. Gdy tylko zauważymy, ze liście rośliny zaczynają żółknąć, trzeba działać od razu.
Druga połowa maja to idealny czas na wsadzanie pomidorów do gruntu. Ostatnie przymrozki, przed którymi drżeli ogrodnicy, przypadały na 12-15 maja, czyli okres „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”.Jednakże, czy wiecie co zrobić, aby zbiory pomidorów były naprawdę udane? Kluczowe jest odpowiednie nawożenie pomidorów jeszcze przed ich posadzeniem. Koniecznie zobaczcie, jak się do tego zabrać.