DomekIOgrodek.pl
łóżko

pixabay.com/emelieewestman (CC0 Domena publiczna)

Zamykanie drzwi od sypialni może uratować ci życie

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Nowa kampania społeczna o nazwie "Close before you doze" ma na celu ukazanie, jakie zachowania mogą pomóc, gdy w naszym domu wybuchnie pożar. Chodzi tutaj głównie o zamykanie drzwi od sypialni przed pójściem spać. Dlaczego

Bardzo często słyszymy o przykrych sytuacjach związanych z pożarami w domach. Przyczyn może być bardzo wiele - od zwarcia instalacji elektrycznej do braku ostrożności podczas posługiwania się ogniem.

Na szczęście istnieją pewne wskazówki, które pomogą nam ustrzec się ognia, a przede wszystkim zwiększyć prawdopodobieństwo na uratowanie swojego zdrowia i życia.

Zamknij drzwi od sypialni przed pójściem spać. To może uratować ci życie

Jak czytamy na stronie closeyourdoor.org, ze względu na ilość materiałów syntetycznych, mebli i innych elementów wystroju domu, ogień potrafi rozprzestrzenić się znacznie szybciej niż kiedyś.

Okazuje się, że ekspansję ognia znacznie ograniczy... zamknięcie drzwi! Otóż dzięki tej czynności temperatura w twojej sypialni może być nawet 900 stopni Celsjusza niższa, niż w pomieszczeniu, w którym szaleje pożar.

Dodatkowo poziom dwutlenku węgla będzie znacznie niższy niż w przypadku otwartych drzwi. Wyniesie 1000 ppm., podczas gdy mógłby wynosić 10000 ppm.

Zamknięte drzwi doskonale spełniają swoje zadanie - to dzięki nim zamykamy pożarowi dopływ powietrza, dzięki czemu ogień nie rozprzestrzenia się tak szybko. Daje nam to znacznie więcej czasu na rozeznanie się w sytuacji i ucieczkę.

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Należy pamiętać, że główną przyczyną powstawania pożarów są uszkodzone i nieprawidłowo eksploatowane urządzenia grzewcze. Pamiętaj, że jeśli zakładasz i montujesz instalacje, powinieneś korzystać z pomocy specjalistów - nie rób nic na własną rękę!

Istotna jest także regularna kontrola - przewody kominowe i instalacja gazowa powinna być sprawdzana przynajmniej raz na rok. Dzięki takim prewencyjnym działaniom znacznie zwiększysz swoje szanse na brak pożaru.

Zwróć uwagę na stan swoich przewodów. Najlepiej, żeby nie były splątane, powyginane i uszkodzone. Również zbyt duża ilość kurzu na sprzętach może być niebezpieczna - powoduje przegrzanie, a w konsekwencji zwarcie.

Źródło: closeyourdoor.org

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >