łóżko
pixabay.com/emelieewestman (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 15 Marca 2021

Zamykanie drzwi od sypialni może uratować ci życie

Nowa kampania społeczna o nazwie „Close before you doze” ma na celu ukazanie, jakie zachowania mogą pomóc, gdy w naszym domu wybuchnie pożar. Chodzi tutaj głównie o zamykanie drzwi od sypialni przed pójściem spać. Dlaczego jest to tak ważne?

Bardzo często słyszymy o przykrych sytuacjach związanych z pożarami w domach. Przyczyn może być bardzo wiele - od zwarcia instalacji elektrycznej do braku ostrożności podczas posługiwania się ogniem.

Na szczęście istnieją pewne wskazówki, które pomogą nam ustrzec się ognia, a przede wszystkim zwiększyć prawdopodobieństwo na uratowanie swojego zdrowia i życia.

Zamknij drzwi od sypialni przed pójściem spać. To może uratować ci życie

Jak czytamy na stronie closeyourdoor.org, ze względu na ilość materiałów syntetycznych, mebli i innych elementów wystroju domu, ogień potrafi rozprzestrzenić się znacznie szybciej niż kiedyś.

Okazuje się, że ekspansję ognia znacznie ograniczy... zamknięcie drzwi! Otóż dzięki tej czynności temperatura w twojej sypialni może być nawet 900 stopni Celsjusza niższa, niż w pomieszczeniu, w którym szaleje pożar.

Wycofano ze sprzedaży popularny trunek. Możesz mieć go w domuWycofano ze sprzedaży popularny trunek. Możesz mieć go w domuCzytaj dalej

Dodatkowo poziom dwutlenku węgla będzie znacznie niższy niż w przypadku otwartych drzwi. Wyniesie 1000 ppm., podczas gdy mógłby wynosić 10000 ppm.

Zamknięte drzwi doskonale spełniają swoje zadanie - to dzięki nim zamykamy pożarowi dopływ powietrza, dzięki czemu ogień nie rozprzestrzenia się tak szybko. Daje nam to znacznie więcej czasu na rozeznanie się w sytuacji i ucieczkę.

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Należy pamiętać, że główną przyczyną powstawania pożarów są uszkodzone i nieprawidłowo eksploatowane urządzenia grzewcze. Pamiętaj, że jeśli zakładasz i montujesz instalacje, powinieneś korzystać z pomocy specjalistów - nie rób nic na własną rękę!

Istotna jest także regularna kontrola - przewody kominowe i instalacja gazowa powinna być sprawdzana przynajmniej raz na rok. Dzięki takim prewencyjnym działaniom znacznie zwiększysz swoje szanse na brak pożaru.

Zwróć uwagę na stan swoich przewodów. Najlepiej, żeby nie były splątane, powyginane i uszkodzone. Również zbyt duża ilość kurzu na sprzętach może być niebezpieczna - powoduje przegrzanie, a w konsekwencji zwarcie.

Źródło: closeyourdoor.org

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News