Poznaj 4 największe błędy w uprawie buraków. To dlatego są gorzkie, a ich liście żółkną
Buraki to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w ogrodzie. Nic w tym dziwnego. Cenimy sobie w nich niepowtarzalny smak i mnogość prozdrowotnych składników odżywczych. Mimo to buraki mogą sprawiać kłopot w uprawach. Jakie są główne błędy w uprawie buraków? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Buraki wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Nikt nie jest nieomylny, nieprawdaż? Każdemu z nas zdarza się popełnić błędy w uprawie buraków. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego buraki są gorzkie, albo słabo rosną, to znak, że popełniacie błąd w ich pielęgnacji.
Tych może być cała masa. Błędy w uprawie buraków mogą dotyczyć: wysiewu, stanowiska pod uprawy, nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Zacznijmy zatem od podstaw. Buraki wysiewamy na głębokości 1-3 centymetrów w odległości około 20-30 cm od siebie.
Robimy to pomiędzy czerwcem a kwietniem, gdyż buraki kiełkują w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza. Warto zadbać także o glebę. Buraki powinny rosnąć w nasłonecznionym miejscu, w glebie o odczynie pH między 6, a 7.
Największe błędy w uprawie buraków
Buraki należy także regularnie podlewać i nawozić. Podlewamy podczas upalnego lata nawet codziennie, z kolei nawozimy je wyłącznie borem i magnezem. Jeśli chcecie cieszyć się pięknymi burakami, zadbajcie o porządek na grządce – dzięki temu buraki będą lepiej rosły.
Błędy w uprawie buraków najczęściej polegają na nieodpowiednim doborze stanowiska. Niedopuszczalne jest uprawiać buraki w cieniu albo zapominać o ich podlewaniu. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego buraki są gorzkie, może niedostatecznie o nie dbasz.
Niedobór składników odżywczych w glebie powoduje również nieodpowiedni rozwój buraka. Ten może nie nabrać dostatecznie dużo pigmentu, jego liście mogą żółknąć, a on sam nabierze nieprzyjemnego, gorzkiego smaku.
Jak uniknąć błędów w uprawie buraków?
Jeśli nie wiesz, jakie błędy w uprawie buraków popełniasz, przeanalizuj, czy odpowiednio o nie dbasz. Często za nieodpowiedni rozwój buraka odpowiada zbyt niska temperatura, w której są one uprawiane, niedobór składników odżywczych, albo nawożenie nieodpowiednim, azotowym nawozem.
Jeśli jednak zadbacie o wszystkie niezbędne parametry, nie ma możliwości, aby Wasze buraki nie wyrosły. To warzywa stosunkowo odporne na zmienne, polskie warunki, wiec nie musicie się o nie zbytnio martwić.