Poznaj 5 największych błędów w pielęgnacji pomidorów. To właśnie dlatego pękają
Soczyste pomidory, które nabierają koloru, dają nam naprawdę sporo satysfakcji. Jednak czasem coś jest nie tak, a nasze pomidory zaczynają pękać. Czy takie pomidory nadal możemy zjeść? Dlaczego pomidory pękają?
Czy pęknięte pomidory można jeść?
Pomidory naprawdę chętnie uprawiamy w ogrodach. Soczyste i pyszne pomidory prosto z krzaka są fantastycznym dodatkiem do wiosennych sałatek , sprawdza się do przetworów, a także idealnie komponują się na kanapkach. Jednak czasem pomidory zaczynają pękać. Czy można je nadal jeść? Dlaczego pomidory pękają?
Pomidory mogą pękać na dwa sposoby. Czasem pękają koncentrycznie wokół szypułki, a czasem pionowo. Często na popękanych pomidorach tworzy się ciemna skorupa. W niektórych przypadkach pomidory pękają aż do miąższu.
Popękane pomidory spokojnie możemy jeść. Jednak warto pamiętać, że są ona mniej odporne i mogą szybciej się psuć. Jednak dlaczego pomidory pękają? Poznaj 5 największych błędów w pielęgnacji warzyw.
Dlaczego pomidory pękają?
Pomidory mogą pękać z różnych powodów. Często przyczyną są popełniane przez nas błędy. Jednym z nich jest nieregularne podlewanie. Poza tym pomidory mogą pękać, kiedy zbytnio je ogołocimy. Obrywanie liści z krzaczka zapewnia pomidorom więcej słońca, jednak nie należy z tym przesadzać.
Kolejną przyczyną pękania pomidorów może być nadmiar azotu. Jeśli przesadzimy z nawożenie, w efekcie pomidory mogą popękać. Z drugiej strony przyczyną pękania może być za mała ilość potasu.
Na pękanie pomidorów ma także wpływ temperatura i pogoda. Pomidory mogą zacząć pękać, kiedy są zbyt wysokie skoki temperatur. Czasem pomidory pękają, kiedy w dzień panują upały, a wieczorem temperatura mocno spada.
Jak zapobiegać pękaniu pomidorów?
Jeśli chcemy zapobiec pękaniu pomidorów, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio o nie zadbać. Podstawą będzie regularne podlewanie. Poza tym warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu.
Z nawozem nie możemy przesadzać, ale powinniśmy również pamiętać, że pomidory potrzebują wielu składników odżywczych. Warto trzymać się harmonogramu nawożenie i stosować do zaleceń producenta wybranego przez nas nawozu.