DomekIOgrodek.pl

unsplash/John Cameron

Prosty patent na sprawdzenie mocy baterii. Tak upewnisz się, że możesz jej użyć

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

W dobie akumulatorków, które można wielokrotnie ładować, nadal bateria stanowi istotny przedmiot naszego życia codziennego. Zegary ścienne, piloty, niektóre aparaty, podręczne lampki nocne czy inne przedmioty nadal potrzebują baterii, aby "żyć". Wielu z nas posiada ich spory zapas, ale jak sprawdzić, czy na pewno są jeszcze zdatne do użytku? Podzielimy się z Wami kilkoma sposobami, jak tego dokonać.

Jak sprawdzić, czy bateria jest pusta?

Zatrzymany zegar, pilot, którym nie możemy przełączyć kanałów w telewizorze, czy przenośna lampka nocna niedająca się włączyć. Kto z nas nie spotkał się z taką sytuacją w swoim życiu? Sięgamy wtedy do naszego zapasu baterii, schowanego w szufladzie. Zanim zaczniemy ich używać, warto sprawdzić, czy są jeszcze zdatne do użytku.

To, że opakowanie nie zostało otwarte, nie oznacza, że bateria będzie działać. Czasami, zdarza się, że przedmioty te mogą rozładować się z powodu złego przechowywania, a nawet podczas produkcji doszło do uszkodzenia baterii, tudzież została źle sprawdzona i zapakowana.

Baterie

Warto znać sposoby na to, jak sprawdzić, czy bateria jest zdatna do użytku:

  • Miernik - niewielkich rozmiarów urządzenie, które z pomocą dwóch przewodów (czerwony i czarny) pozwala sprawdzić poziom naładowania baterii. Sprawdzając nową baterię 1,5 V, wskaźnik urządzenia powinien pokazywać napięcie około 1,6 V. W przypadku baterii napięciu 3 V powinniśmy zobaczyć wartość około 3,27 V.

  • Miernik baterii w urządzeniu - na porządku dziennym jest posiadanie przez niektóre urządzenia wewnętrznego miernika poziomu baterii. Warto z takiego skorzystać i zobaczyć, czy nasza bateria jest pełna, czy pusta,

  • Upuszczenie dwóch baterii w tym samym momencie- należy wziąć dwie baterie, minusem skierowanym do dołu i upuścić na twardą powierzchnię. Naładowana bateria nie przewróci się natomiast rozładowana tak i dodatkowo odbije się od podłoża. Sprawia to zmiana stanu chemicznego baterii podczas jej użytkowania - tworzy się gazowy wodór wytwarzający ciśnienie. Metoda ta działa tylko na ogniwa alkaliczne.

Co zrobić z użytą baterią?

Zużytych baterii nie wyrzucamy, gdyż są odpadami niebezpiecznymi. W swoim składzie mają: rtęć, nikiel, ołów, kadm oraz lit. Wyrzucane do śmietnika mogą skazić wody, a także ziemię. Dlatego warto mieć pojemniczek dedykowany zużytym ogniwom. Jeśli się zapełni, należy oddać baterie do recyklingu.

Pamiętajcie, że pilnowanie tego, gdzie wyrzucamy baterie, jest bardzo ważne. Dzięki temu dbamy o środowisko, którego jesteśmy częścią.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Pętelka z tyłu butów ma mnóstwo ważnych zastosowań. Przydaje się praktycznie codziennie

  • Co zrobić, żeby tłuszcz nie odkładał się na górze kuchennych szafek? Jest banalnie prosty patent

  • Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Po trzech tygodniach będzie nie do poznania

Tagi:

Podobne artykuły

Porady domowe

Złapał produkty za 3 zł i zaczął szorować tapicerowane krzesło. Brud momentalnie zniknął
Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wyrzucaj korka po winie. Ma 2 cudowne zastosowania w ogrodzie i domu
Czytaj więcej >

Porady domowe

3 patenty na ocet w ogrodzie. Nr 2 uchroni go przed chwastami
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie
Czytaj więcej >

Porady domowe

Środek za 40 gr rozpuści zalegające w odpływie włosy. Zlew będzie drożny w chwilę
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]