DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Po trzech tygodniach będzie nie do poznania
Adam Moskal
Adam Moskal 01.02.2023 11:26

Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Po trzech tygodniach będzie nie do poznania

Podlewanie draceny
canva/Manhattan001

Dracena jest wyjątkowo cenioną rośliną z dwóch powodów. Po pierwsze jest po prostu ładna, a jej smukłe liście są niezwykle urokliwe. Po drugie dracena ma zdolność oczyszczania powietrza, co jest jej ogromną zaletą. Podlewając ją, do wody dodaj jedną rzecz, a po kilku tygodniach roślina odżyje i będzie przepiękna.

Dracena nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co jest jej niewątpliwie przydatne. Nie trzeba bowiem cały czas martwić się o jej podlewanie. Jeśli jednak Twój egzemplarz nieco zmarniał w ostatnich dniach, nie przejmuj się. Mamy na to sposób.

Jak dbać o dracenę?

Aby roślina mogła pochwalić się wieloma liśćmi bez żadnych plam, należy pamiętać o dosłownie kilku zasadach. Dracena kocha ciepło i nie lubi temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza.

Należy ustawiać ją na stanowiskach dobrze nasłonecznionych rozproszonym światłem i w pokojach o niezbyt wysokiej wilgotności. Jeśli doniczka stoi w pomieszczeniu z suchym powietrzem, dobrze jest od czasu do czasu spryskać jej liście odstaną i przegotowaną wodą - szczególnie gdy grzeją kaloryfery.

Pryskanie draceny wodą
Canva/Manhattan001, Getty Images
Niewiarygodne w jakich warunkach mieszka Dorota Gardias. Choć jest gwiazdą, nie pławi się w luksusach

Najlepszy domowy nawóz dla draceny

Choć nie trzeba przy dracenie zbyt dużo pracować, wiosną i latem wymaga ona regularnego nawożenia. Jednym z najlepszych domowych nawozów są zwykłe fusy po kawie. Pamiętaj, żeby były pozbawione resztek cukru i mleka - ich obecność może spowodować gnicie i pleśń.

Jak przygotować nawóz do draceny?

Aby przygotować nawóz, umieść łyżkę fusów w jednym litrze przegotowanej i odstanej wody, a następnie dobrze całość wymieszaj. Miksturą należy podlewać dracenę co około dwa tygodnie pomiędzy marcem a październikiem. Od listopada do lutego wystarczy podlewać ją tym nawozem raz na miesiąc.

Już po około 2-3 tygodniach od pierwszego podlania fusami będziesz mógł zauważyć, że dracena odżyła. Jej liście będą miały bardziej intensywny kolor, przestaną odpadać i staną się bardziej wydajne w filtrowaniu powietrza.