Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Co zrobić, żeby tłuszcz nie odkładał się na górze kuchennych szafek? Jest banalnie prosty patent
Adam Moskal
Adam Moskal 01.02.2023 12:21

Co zrobić, żeby tłuszcz nie odkładał się na górze kuchennych szafek? Jest banalnie prosty patent

Szafki kuchenne
canva/nwinter, Getty Images Signature

Podczas gotowania wysoka temperatura sprawia, że tłuszcz paruje i ulatnia się w powietrzu. Po ochłodzeniu odkłada się na powierzchniach, szczególnie takich jak zewnętrze ściany szafek. Aby poradzić sobie z tym problemem, mamy niezwykle banalny trik, z którego każdy może skorzystać.

Warstwa tłuszczu na meblach kuchennych jest wyjątkowo nieestetyczna i niehigieniczna. Jej wysoka lepkość sprawia, że przyklejają się do niej drobinki kurzu, przez co jeszcze szybciej powiększa się. Rozłóż gazety na górze szafek, a brud zdejmiesz jednym ruchem ręki.

Jak uchronić szafki przed tłuszczem z gotowania?

Metoda jest niezwykle prosta i nie wymaga praktycznie żadnej pracy ani specjalistycznych środków czyszczących. Wystarczy, że masz pod ręką stare gazety, a Twoje szafki będą doskonale chronione.

Wszystko, co musisz zrobić polega na ułożeniu na górze szafek warstwy starych gazet. Papier będzie pochłaniał drobinki tłuszczu i nie dopuści ich do powierzchni kuchennych mebli.

Aby trik działał za każdym razem, wymieniaj gazety co kilka tygodni na czyste i świeże. Pamiętaj, aby robić to w rękawiczkach, gdyż stary tłuszcz może być dość trudny do usunięcia ze skóry dłoni.

Kuchnia
canva/dariolopresti

Jak błyskawicznie wyczyścić szafki kuchenne?

Zanim jednak położysz gazety na wierzchu szafek, należy doprowadzić je do stanu idealnej czystości. W tym celu wymieszaj 2 łyżki amoniaku w szklance ciepłej wody, nasącz w miksturze ściereczkę i przetrzyj szafki.

Amoniak doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami i błyskawicznie je rozpuści. Jeśli obawiasz się, że szafki mogą zostać podczas mycia amoniakiem uszkodzone, zamień go na sodę oczyszczoną.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: