Przycinanie drzew w ogrodzie na wiosnę
Pierwsze cięcie możemy wykonywać już w styczniu, pamiętając jednak, ze warunkiem jest, aby wybrać suchy i słoneczny dzień (temperatura powinna być powyżej 0 stopni Celsjusza).
Cięcia wykonujemy tak wcześnie, ponieważ w tkankach roślin w tym czasie soki płyną znacznie wolniej niż na wiosnę. Dzięki temu nie będą wyciekać z ran po zabiegu.
Cięcie krzewów
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszych krzewów jest dokładne usuwanie wszystkich zbędnych pędów, które zagęszczają koronę, czy też rosną do środka, zabierając tym samym światło we wnętrzu krzewu.
Powoduje to, że pędy stają się ogołocone, a środek korony łysieje. W krótkim czasie krzew traci piękny wygląd. Należy na to zwrócić uwagę w szczególności w kwestii: berberysów, irgi, leszczyny, pigwowca, żylistki i jaśminowców.
Przycinanie drzew
Gatunki owocowe należy przycinać co roku, zaczynając od najmniej wrażliwych na uszkodzenia spowodowane mrozem. Jako pierwsze przycinamy grusze i jabłonie, później zaś śliwy, brzoskwinie, morele i nektaryny.
Należy jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ może to skutkować pojawianiem się licznych "wilków", czyli nierozgałęziających się pędów, które i tak należy usunąć.
Grubsze konary oraz gałęzie należy ciąć piłą tuż za zgrubieniem u nasady pnia.
Po przecięciu powierzchnię rany na drzewie wyrównujemy nożem (pamiętajmy, aby był odpowiednio ostry). Następnie smarujemy maściami, lub tak zwaną sztuczną korą.
Takie środki po wyschnięciu tworzą cienką błonę, która zabezpiecza przed grzybami. Rana także szybciej się zabliźni. Możemy do tego użyć również zwykłej białej farby emulsyjnej z dodatkiem środka, który wykazuje działanie grzybobójcze.
Źródło: mojpieknyogrod.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
Restrykcyjne zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku, co będzie koniecznością?
Jedna rzecz, którą masz w łazience wybije szkodniki i choroby z twoich roślin