DomekIOgrodek.pl
przycinanie roślin

pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany

Przycinanie drzew w ogrodzie na wiosnę

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Chodzi oczywiście o przycinanie drzew i krzewów. Dzięki temu zabiegowi twoje rośliny wypuszczą młode przyrosty oraz będą się lepiej krzewić, owocować i obficiej kwitnąć. Cięcie rozpoczynamy już zimą.

Pierwsze cięcie możemy wykonywać już w styczniu, pamiętając jednak, ze warunkiem jest, aby wybrać suchy i słoneczny dzień (temperatura powinna być powyżej 0 stopni Celsjusza).

Cięcia wykonujemy tak wcześnie, ponieważ w tkankach roślin w tym czasie soki płyną znacznie wolniej niż na wiosnę. Dzięki temu nie będą wyciekać z ran po zabiegu. 

Cięcie krzewów

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszych krzewów jest dokładne usuwanie wszystkich zbędnych pędów, które zagęszczają koronę, czy też rosną do środka, zabierając tym samym światło we wnętrzu krzewu

Powoduje to, że pędy stają się ogołocone, a środek korony łysieje. W krótkim czasie krzew traci piękny wygląd. Należy na to zwrócić uwagę w szczególności w kwestii: berberysów, irgi, leszczyny, pigwowca, żylistki i jaśminowców.

Przycinanie drzew

Gatunki owocowe należy przycinać co roku, zaczynając od najmniej wrażliwych na uszkodzenia spowodowane mrozem. Jako pierwsze przycinamy grusze i jabłonie, później zaś śliwy, brzoskwinie, morele i nektaryny

Należy jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ może to skutkować pojawianiem się licznych "wilków", czyli nierozgałęziających się pędów, które i tak należy usunąć.

Grubsze konary oraz gałęzie należy ciąć piłą tuż za zgrubieniem u nasady pnia

Po przecięciu powierzchnię rany na drzewie wyrównujemy nożem (pamiętajmy, aby był odpowiednio ostry). Następnie smarujemy maściami, lub tak zwaną sztuczną korą.

Takie środki po wyschnięciu tworzą cienką błonę, która zabezpiecza przed grzybami. Rana także szybciej się zabliźni. Możemy do tego użyć również zwykłej białej farby emulsyjnej z dodatkiem środka, który wykazuje działanie grzybobójcze

Źródło: mojpieknyogrod.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Restrykcyjne zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku, co będzie koniecznością?

  • Jedna rzecz, którą masz w łazience wybije szkodniki i choroby z twoich roślin

  • Kasia Cichopek zmieniła wnętrze w mieszkaniu

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >