Jesienna rabata
unsplash.com/Kelly Sikkema (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Jesienna rabata – jak ją zaplanować?

Jesienią Twój ogród wcale nie musi wyglądać smutno! Zobacz, jak możesz zagospodarować jesienną rabatę!

Koniec sezonu to świetny moment, aby postawić na astry, trawy i sadzonki chryzantem. Dzięki nim nasza rabata bylinowa będzie wyglądać pięknie i ożywiać ogród.

Rabata jesienią

Na jesienną rabatę powinny składać się przede wszystkim jednoroczne chryzantemy w różnych kolorach. Warto wkomponować w nie ozdobne trawy, np. turzycę, rozplenicę japońską czy kostrzewę siną. Świetnie sprawdzą się również krzewiasy – dziurawce, jesienią kwitnące na żółto, z czerwonymi owocami. Krzewy liściaste, o efektownie przebarwiających się liściach, to np. trzmielina oskrzydlona, która przybiera jesienią intensywnie czerwony kolor albo śliwa wiśniowa w kolorze jasnożółtym. Rośliny te dodają interesujące tło kompozycji, a także sprawiają, że widok na rabatę jest wyjątkowo malowniczy. Wdzięcznymi akcentami są również kępy żurawek i piękna hortensja o jasnoróżowych kwiatach.

Ożywienie rabaty

Ożywiając rabatę, wybierzmy rośliny cebulowe, np. tulipany, hiacynty czy narcyzy. Zadbajmy o to przed końcem sezonu, sadzając cebulki obok kęp chryzantem. Chryzantemy posiadają kilka odmian – wielkokwiatowe, średniokwiatowe i drobnokwiatowe. Należy zagwarantować im żyzną, próchniczną glebę.

Jeśli jednak nie jesteśmy fanami chryzantem, wybierzmy podobnie do nich wyglądające niskie gatunki astrów, np. aster gawędka czy aster krzaczasty. Na brzegu rabaty rozważmy posadzenie rozchodnika kamczackiego. Odporne na mróz rośliny, które mogą stanowić ciekawe wykończenie, to hortensja bukietowa i miskant.

Źródło: ladnydom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News