DomekIOgrodek.pl
Rośliny oczyszczające powietrze – lepsze oddychanie w domu

pixabay.com/v-3-5-N-a(CC0 Domena publiczna)

Rośliny oczyszczające powietrze – lepsze oddychanie w domu

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wśród wielu kwiatów doniczkowych można znaleźć takie, które wspierają... nasz układ oddechowy. Jak to możliwe? Otóż rośliny oczyszczające powietrze stanowią pokaźną grupę. Pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia, zapewniaj

Rośliny doniczkowe, choć pełnią głównie funkcję dekoracyjną na parapetach, mogą przyczynić się do lepszej atmosfery w domu. I to dosłownie. Niektóre z nich wykazują cenne właściwości pochłaniania szkodliwych substancji z powietrza, mimo że nie jesteśmy tego do końca świadomi. Warto się nimi otaczać zwłaszcza w dużych miastach, gdzie często jesteśmy narażeni na smog i miejskie zanieczyszczenia spalinami.

Mieszkanie w centrum może być pod tym względem uciążliwe, a profesjonalne oczyszczacze powietrza są drogie. Na szczęście mogą nas wspomóc rośliny. Nie tylko podniosą jakość powietrza, ale i udekorują pomieszczenia. Oto prawdziwe naturalne oczyszczacze.

Paprotka

Jeśli rośliny oczyszczające powietrze, to musi być paprotka. Znana od lat i chętnie uprawiana już przez nasze babcie. Jest łatwa w utrzymaniu i urocza, a do tego ma wspaniałe właściwości. Pochłania z otoczenia znaczną część szkodliwego formaldehydu. Warto otaczać się paprociami!

Skrzydłokwiat

Ten kwiatek doniczkowy jest bardzo często spotykany, kupimy go nawet w markecie. Ma wzniesione, spiczaste, soczystozielone, błyszczące liście. Tworzy także charakterystyczne, wzniesione na pędach, białe kwiaty przypominające nieco skrzydła. Jego właściwości to oczyszczanie powietrza z acetonu i benzenu. Ten pierwszy znajduje się m.in. w różnych środkach czystości, zmywaczach, a nawet w niewielkich ilościach znajduje się w powszechnie używanej elektronice. Benzen z kolei jest obecny w farbach, lakierach, czy woskach do drewna. Aby roślina nas chroniła przed tymi substancjami, warto zadbać o przecieranie liści z kurzu.

Właściciele zwierząt powinni jednak uważać, ponieważ skrzydłokwiat jest trujący!

Dracena obrzeżona

undefinedTo kolejna przedstawicielka roślin oczyszczających powietrze. Ta roślina o ostro zakończonych, wąskich liściach wyrastających z pnia niczym palma, uwalnia atmosferę od różnych gazów. Pochłania: ksylen, formaldehyd, trójchloroetylen. Substancje te są obecne w środkach uszczelniających, farbach, rozpuszczalnikach. Nie jesteśmy tego świadomi, jednak takie substancje często ulatniają się w domach, szczególnie świeżo po remoncie.

Dracena może osiągać imponujące rozmiary, dlatego warto ją trzymać w nieco ciasnej doniczce.

Areka

Kolejna roślina, dzięki której odetchniemy pełną piersią. Areka jest nazywana złotą palmą. Rzeczywiście swoim pokrojem przypomina palmę. Prezentuje się w domu egzotycznie. Nic w tym dziwnego, ponieważ pochodzi z Madagaskaru. Ma trzcinowate łodygi i pierzaste liście. Lubi ciepło, jednak należy unikać wystawiania doniczki na bezpośrednie słońce. Świetnie sprawdzi się w widnej łazience. Tam też pochłonie duże ilości szkodliwych substancji z aerozoli – dezodorantów, lakierów i farb do włosów, a także żelów, lakierów do paznokci. Oczyszcza bowiem powietrze z toulenu wykorzystywanego do produkcji tych produktów oraz z ksylenów i formaldehydu. Roślina polecana jest do salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Aloes

undefinedZnają go niemal wszyscy, a szczególnie posiadaczki problematycznej cery. Aloes posiada liście, których miąższ jest bogaty w cenne właściwości odżywcze. Używany powszechnie w przemyśle kosmetycznym, jak i w domowych przepisach na maseczki i zdrowe koktajle. Jednak oprócz tego ma też właściwości oczyszczające powietrze. Jego zielone, sztywne, mięsiste liście pochłaniają benzen i formaldehyd. Jako sukulent dobrze znosi suszę, warto o tym pamiętać i nie podlewać go zbyt często. W dobrych warunkach bardzo się rozrasta, tworząc nowe przyrosty.

Warto dodać to do jego listy leczniczych cech i rozstawić kilka doniczek w domu.

Fikus Benjamina

Nazywany też figowcem płaczącym. Ta roślina o efektownym wyglądzie przyczynia się do poprawy jakości powietrza poprzez oczyszczanie go z amoniaku, oktanu, ksylenów, formaldehydu, benzenu. Nie przynosi przy tym strat w ilości tlenu. Pochłania nadmiar szkodliwych substancji poprzez swoje dekoracyjne, ciemnozielone liście. Powinien mieć dosyć jasne stanowisko w mieszkaniu, jednak niezbyt słoneczne.

Jest silnie trujący. Należy chronić zwierzęta domowe i małe dzieci.

Sansewieria

To niemal królowa roślin dla leniwych. Należy do najłatwiejszych w utrzymaniu, co więcej, istnieje przekonanie, że zabić ją może tylko nadmiar wody. Przetrwa długie okresy suszy. Nie trzeba jej nawozić, przycinać, ani przesadzać przez dłuższy czas. Ma wzniesione, podłużne liście w kształcie miecza. Oczyszcza atmosferę z benzenu i formaldehydu. Trzeba jedynie pamiętać o delikatnym przecieraniu liści, które mogą zbierać kurz.

Wszystkie rośliny w zestawieniu, oprócz swoich właściwości w poprawie jakości powietrza w mieszkaniu, są także niezwykle łatwe w uprawie. Dlatego też poradzą sobie z nimi amatorzy. Warto otaczać się roślinami, które wniosą do naszego życia coś więcej, niż tylko wygląd. W tym przypadku będziemy cieszyć się czystym powietrzem.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >