Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rów kompostowy zamiast klasycznego kompostownika. Ma same zalety, jest cudowny
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.06.2023 12:39

Rów kompostowy zamiast klasycznego kompostownika. Ma same zalety, jest cudowny

Kompostownik w ziemi - jak wykonać rów kompostowy?
Kadr z filmu na kanale YouTube użytkownika May's Homestead Chronicles

Rów kompostowy stanowi odpowiednik tradycyjnego kompostownika. Przy odpowiednim planowaniu uprawy roślin, możesz zastosować ten alternatywny kompostownik do użyźnienia ziemi. Zobacz, jak go wykonać.

Kompostownik w ziemi – wady i zalety

Kompostownik to nieodłączny element działki każdego ceniącego ekologiczne uprawy ogrodnika. Naturalny nawóz do roślin jest wspaniałą alternatywą dla syntetycznych odpowiedników. Jak się okazuje, do jego wykonania nie trzeba tworzyć specjalnej konstrukcji.

Alternatywą jest kompostownik w ziemi. Taki kompostownik ma wiele plusów i stosunkowo niewiele wad. Przede wszystkim rów kompostowy nie wymaga tworzenia tradycyjnych kompostowników, przez co oszczędza miejsca na działce.

Rów kompostowy pozwala również na utrzymanie stałej temperatury kompostu dzięki naturalnej termoregulacji. Jest wskazany również dla osób ceniących estetykę działki. Kompostownik pod ziemią nie wydziela tak wiele nieprzyjemnych zapachów i jest znacznie bardziej estetyczny od klasycznej pryzmy.
 

Tajna broń na kleszcze. Boją się jej jak ognia, działa cuda

Kompostownik w ziemi – jak go stworzyć?

Wykonanie rowu kompostowego jest stosunkowo proste. Decydując się na kompostownik w ziemi, musisz pamiętać o tym, że najbardziej użyźni on ziemię w miejscu, w którym go zrobisz. Dlatego też dokładnie przemyśl jakie warzywa chcesz uprawiać w określonej części działki.

Do wykonania kompostownika w ziemi będziesz potrzebował jedynie łopaty ogrodowej oraz organicznych odpadów na przykład liści, obierków po ziemniakach, czy pokrzyw. Tworzenie rowu kompostowego zaczynamy od wykopania rowu o głębokości około 60 cm.

Zaleca się tworzenie rowów kompostowych na jesień przed pierwszymi przymrozkami. Rów zasypujemy przygotowanymi wcześniej odpadami organicznymi, a poszczególne partie odpadów przesypujemy ziemią. Dla lepszego napowietrzenia, dno rowu można wypełnić tekturą albo gałęziami.
 

Budowa rowu kompostowego.png
Kadr z filmu na kanale YouTube użytkownika May's Homestead Chronicles

Kompostownik w ziemi – jak go użytkować?

Kompostownik w ziemi jest bardzo prosty w użytkowaniu. Przesypywanie poszczególnych partii odpadów organicznych ziemią sprzyja utrzymaniu wilgoci. Warto jednak raz na jakiś czas przemieszać kompostownik, aby ten jeszcze lepiej użyźnił glebę.

Kompostownik w ziemi wymaga jednak cierpliwości. Jest on gotowy do użycia po około roku od przygotowania. Po tym czasie należy w miejscu kompostownika w ziemi zasadzić określone warzywa, czy kwiaty. Gwarantujemy, że te będą rosły jak na drożdżach!
 

Tagi: Ogród
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10