DomekIOgrodek.pl Porady domowe Rozcieńcz z wodą i podlej kwiaty doniczkowe. Momentalnie odzyskają zdrowy wygląd
Canva / RESTOCK Images

Rozcieńcz z wodą i podlej kwiaty doniczkowe. Momentalnie odzyskają zdrowy wygląd

9 czerwca 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Coraz częściej rezygnujemy z nawozów sztucznych na rzecz naturalnych mieszanek. Nasze kwiaty w doniczkach zdecydowanie podziękują nam za odpowiednie nawożenie pięknymi i lśniącymi liśćmi, a także obfitym kwitnieniem Wiele idealnych produktów do nawożenia roślin doniczkowych znajdziemy w naszej kuchni.

Dlaczego warto postawić na naturalne nawozy?

Naturalne nawozy są dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż nawozy sztuczne, ponieważ są produkowane z organicznych materiałów roślinnych lub zwierzęcych. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zanieczyszczać glebę i wody gruntowe. Między innymi dlatego dobrze wybrać naturalne nawozy dla roślin doniczkowych

Naturalne nawozy poprawiają strukturę gleby, zwiększając jej przepuszczalność, retencję wody i zdolność do przechowywania składników odżywczych. Długoterminowe stosowanie naturalnych nawozów przyczynia się do utrzymania zdrowej i żyznej gleby. Stosowanie naturalnych nawozów do kwiatów doniczkowych sprawi, że rośliny będą pięknie się rozwijać.

Często szukamy idealnych naturalnych nawozu na półkach sklepowych, kiedy świetny nawóz do kwiatów doniczkowych większość z nas ma w swojej lodówce. Jeśli chcemy, żeby nasze rośliny pięknie rosły, możemy jako nawóz zastosować mleko.

Katarzyna Dowbor odebrała prestiżową nagrodę. Nawiązała do Telekamer i Miszczaka
Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie

Jak stosować mleko jako nawóz do roślin doniczkowych?

Mleko większość z nas ma w swoje lodówce. Jest idealnym dodatkiem do porannej kawy i sprawdzi się równie dobrze jako nawóz do naszych kwiatów doniczkowych. Dzięki zastosowaniu mleka rośliny będą szybciej rosły. Mleko ochroni je także przed insektami i chorobami.

Do nawożenia kwiatów doniczkowych możemy stosować świeże mleko, ale spokojnie nada się też taki po terminie. Dzięki temu wykorzystamy mleko, które nie nadaje się już do spożycia. Do przygotowania nawozu będziemy potrzebować mleko 50 ml mleka i 250 ml wody. Mleko stosujemy bezpośrednio do gleby. Nawozem nie powinniśmy polewać liści.

rośliny doniczkowe 2.jpg
Canva / ronstik, Getty Images

Uważaj na to stosując nawóz z mleka

W niektórych przypadkach nawóz z mleka się nie sprawdzi. Przede wszystkim z nawożeniem nie powinniśmy przesadzać. Między innymi dlatego, mleko zawsze powinniśmy rozcieńczyć z wodą i dopiero wtedy podlewać kwiaty doniczkowe .

Nawóz z mleka nie sprawdzi się również w czasie upałów. Kiedy temperatura zaczyna rosnąć, mleko w doniczce może zacząć kisnąć. Z doniczek zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, a nawóz nie spełni swojej funkcji.

Pokazała, jak uprawiać lubczyk, żeby rósł jak na drożdżach. Kluczowe są 2 zasady
Czy w Boże Ciało można robić prace w ogrodzie i domu? Co na to duchowni?
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy