Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rozgnieć, wymieszaj z olejem i wlej do kopca kreta. Od razu ucieknie ze swoich nor
Adam Moskal
Adam Moskal 06.03.2023 16:41

Rozgnieć, wymieszaj z olejem i wlej do kopca kreta. Od razu ucieknie ze swoich nor

Kretowiska w ogrodzie
canva/Steve-Sharp, Getty Images; pixelshot

Większość posiadaczy ogródka nie toleruje na nim kretów i pojawiających się przez nich kopców. Małe górki usypanej ziemi są nieestetyczne, dodatkowo kret podczas poszukiwania owadów do jedzenia, nie zwraca uwagi na przeszkody znajdujące się na jego trasie. W efekcie niszczy cenne rośliny ogrodowe. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można przepędzić kreta ze swojego ogrodu. 

Co najlepiej działa na krety w ogrodzie?

Kret, z uwagi na swój charakterystyczny sposób życia i polowania, polega głównie na dwóch zmysłach: węchu oraz słuchu. Wbrew powszechnej opinii, zwierzę to ma oczy i widzi. Wzrok kretów nie jest im jednak zbytnio potrzebny, bowiem na powierzchni pojawiają się rzadko, więc jest słabo rozwinięty. 

Z tego też powodu sposoby na pozbycie się kreta w ogrodzie, opierają się głównie na wydawaniu głośnych i nieprzyjemnych dźwięków, a także wydzielaniu zapachów, których krety nie tolerują. W sklepach można kupić mnóstwo odstraszaczy. My zajmiemy się jednak domowymi patentami, które każdy może wykorzystać. 

Włóż do doniczki plasterek ogórka na kilka godzin. Szybko zauważysz cudowny efekt Tak z muszkami w doniczkach radzą sobie kwiaciarki. Eliminują problem każdej rośliny

Olejowy odstraszacz kretów

Jak już wspomnieliśmy wyżej, krety nie znoszą intensywnych zapachów. Dlatego skutecznym sposobem jest przygotowanie olejowego roztworu, który po wlaniu do tunelu, odstraszy kreta na dużą odległość. Dużą zaletą olejowych odstraszaczy jest ich długotrwałość - nośnik zapachu, jakim jest olej, nie przecieka przez ziemię tak łatwo jak woda. 

Nasz patent opiera się na czosnku i oleju, jednak można dodać do mieszanki także inne produkty wydzielające ostry zapach, takie jak cebula. Kolejnym plusem sposobu jest fakt, że nie przeszkadza ludziom, ponieważ aromat unosi się wyłącznie w tunelach pod powierzchnią ziemi. 

Jak przygotować czosnkową miksturę na krety?

Potrzebujesz dwóch produktów: kilku główek czosnku oraz oleju rycynowego w ilości, jaką uznasz za stosowną. Przy doborze proporcji pamiętaj, że im więcej czosnku będzie w oleju, tym sposób będzie skuteczniejszy. 

Aby przygotować odstraszacz kretów, dokładnie rozgnieć każdy ząbek czosnku, a następnie odstaw je na przynajmniej godzinę. Dzięki temu wydobędzie się z nich znacznie więcej aromatu. Po tym czasie wrzuć je do butelki z olejem rycynowym i odłóż w słoneczne i ciepłe miejsce na jeden dzień. Tak długi czas sprawi, że olej wysyci się zapachem czosnku i będzie jeszcze silniejszy. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-06T134506.678.png
canva/ExplorerBob, pixabay
 

Jak wykorzystać olej z czosnkiem na krety?

Gdy olej z czosnkiem odstał przynajmniej jeden dzień, możesz zacząć wykorzystywać go w ogrodzie przeciwko kretom. Rozejrzyj się, w którym miejscu jest najwięcej kretowisk i wlej do kilku z nich powyższą mieszankę. Przed wlaniem delikatnie rozkop kopiec, aby mieć łatwiejszy dostęp do tunelu. 

W ten sposób kret nie będzie w stanie wytrzymać w swoim obecnym domu i będzie zmuszony do poszukiwania nowych terenów. Co więcej, to rozwiązanie nie zabija zwierzęcia, więc jest humanitarne. 

Tagi: Kret