Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Buty w pralce piorę według 3 zasad. Z bębna wyjmuję jak nowe
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.03.2024 15:47

Buty w pralce piorę według 3 zasad. Z bębna wyjmuję jak nowe

pranie butów w pralce
Fot. Shutter/aleks333

Mamy już wiosnę, więc pora przygotować lżejsze obuwie. Trampki, sneakersy, tenisówki i adidasy bez trudu wypierzesz w pralce. Nie musisz bać się o to, że coś się z nimi stanie i je zepsujesz. Wystarczy, że zrobisz to dobrze.

Jak prać buty w pralce? Od lat piorę ulubione obuwie sportowe według trzech zasad. Bardzo ważne jest również suszenie. W ten sposób mogę cieszyć się butami przez wiele sezonów i cały czas wyglądają jak nowe.

Przygotuj obuwie do prania

Pamiętaj, że w pralce nigdy nie pierzemy butów zamszowych, skórzanych, espadryli, czy szpilek. Do tego rodzaju obuwia wykorzystujemy odpowiednie preparaty i czyścimy je ręcznie. W pralce natomiast spokojnie wybierzemy obuwie sportowe, od sneakersów, po tenisówki.

Zanim jednak przystąpisz do prania, przygotuj swoje obuwie. W tym celu wyjmij sznurówki i wkładki. Usuń również mocniejsze zabrudzenia, błoto, ziemię. Zrobisz to przy pomocy szczoteczki. Teraz obuwie jest gotowe do prania. Jak prać buty w pralce? To prostsze, niż myślisz!

jak prać buty w pralce.jpg
Fot. Canva/Africa Images

Jak prać buty w pralce, żeby ich nie zniszczyć?

Po przygotowaniu obuwia, wkładam je do worka do prania, a następnie do pralki. Do bębna wkładam również duży ręcznik, z którego już nie korzystam. To dwie pierwsze i absolutnie najważniejsze zasady prania butów w pralce. 

Dzięki nim obuwie nie odkształca się podczas prania. Zasadą 3 jest wybór odpowiednich detergentów i programu urządzenia. Do prania wykorzystuję wyłącznie proszek lub kapsułkę. Nie używam płynów zmiękczających, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na strukturę materiału butów.

Nastawiam program do prania ręcznego. Jeśli Twoja pralka takiego nie posiada, ustaw program na maksymalnie godzinę, 30 stopni C i wyłącz wirowanie. W ten sposób całkowicie bezpiecznie wypierzesz obuwie i z całą pewnością nic mu się nie stanie. Po praniu pora na suszenie.

Jak wysuszyć wyprane buty?

Nigdy nie suszę butów w pełnym słońcu. To właśnie ono powoduje pojawianie się na obuwiu nieestetycznych zacieków i żółtych plam. Buty możesz postawić na dworze lub na balkonie, lecz w zacienionym miejscu.

Dodatkowo warto do środka włożyć zgniecione kartki gazet lub ręcznik papierowy. W ten sposób wchłonięty zostanie nadmiar wilgoci, a także zabezpieczymy jeszcze obuwie przed odkształceniem. Buty po takim praniu będą wyglądać jak nowe!

jak prać buty w pralce.jpg
Fot. Canva/Изображения пользователя Дмитрий Ткачук

Zobacz także: