DomekIOgrodek.pl
tadeusz-rydzyk-dom-1612433329

Jakub Kaminski/East News

Dom Tadeusza Rydzyka

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ojciec Tadeusz Rydzyk to jeden z najbardziej kontrowersyjnych Polaków. Szczególnie jego majątek wzbudza wiele wątpliwości - pomimo zapewnień duchownego, że nie ma on zbyt wiele pieniędzy, co innego mówią dochody pochodzące z należących do niego biznesów. Czy miejsce, w którym mieszka, odzwierciedla jego bogactwo?

Majątek Tadeusza Rydzyka często brany jest pod lupę, zarówno przez media, jak i społeczeństwo. Duchowny wielokrotnie podkreślał, że rząd daje mu zdecydowanie za mało pieniędzy, jednak wpływy pochodzące z jego imperium wskazują na coś innego.

Rydzyk jest prezesem i współzałożycielem fundacji Lux Veritatis, z którą związana jest m.in. katolicka telewizja Trwam. Należą do niego również Radio Maryja, "Nasz dziennik", a nawet Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej!

Czy więc wpływy z powyższych biznesów pozwalają duchownemu na życie w luksusie? Jak wygląda miejsce, w którym mieszka na co dzień?

Miejsce z mroczną tajemnicą

Jak się okazuje, ojciec Rydzyk nie mieszka w willi czy luksusowej posiadłości, a w...klasztorze redemptorystów, a dokładniej w domu zakonnym Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu.

Budynek położony jest w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany. Obok mieści się kościół św. Józefa.

Klasztor został wzniesiony w 1927 roku i finansowany był przez mieszkańców Torunia, a także holenderskich i amerykańskich redemptorystów. Gdy wybuchła wojna, mieszkańców domu zakonnego spotkała prawdziwa tragedia. Otóż Niemcy zaanektowali budynek na koszary wojskowe, a mieszkających w nim zakonników...brutalnie uwięzili

Również po wojnie zakonnicy nie mogli mieszkać w swoim klasztorze w spokoju. Naciski komunistycznych władz spowodowały, że ich dom przekształcony został w Technikum Elektroniczne, a następnie w Technikum Samochodowe. Dopiero po upadku komunizmu klasztor wrócił ponownie do prawowitych właścicieli.

Skromne mieszkanie ojca Rydzyka?

W domu zakonnym Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela mieszka teraz około 30 osób. Z zewnątrz budynek prezentuje się skromnie, mimo to jest bardzo pilnie strzeżony! Zarówno na elewacji, jak i wokół przybytku znajdują się liczne kamery.

Zważając na charakter architektury klasztornej, środek domu również nie opływa w luksusy. Ojciec Tadeusz Rydzyk w niektórych wywiadach sam wypowiadał się na temat skromności, a wręcz ascezy, w jakiej mieszka.

- W klasztorze, normalnie: łóżko, szafa, biurko, krzesło. Cóż więcej potrzeba? To i tak bardzo dużo. Jak przyjechałem do Torunia, to przez trzy lata co najmniej spałem na materacu. Nie było łóżka, nie było czasu się postarać, a współbraciom nie chciałem zawracać głowy - opowiadał duchowny w 2011 roku ówczesnemu premierowi, Donaldowi Tuskowi.

Toruń Bielany klasztor

Autorstwa Jerzy - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3147243

Źródło: se.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Gdy zobaczył, co robi włamywacz w jego domu, osłupiał

  • Piotr Żyła zakupił nowy dom dla siebie i ukochanej

  • Trzepanie dywanów na śniegu

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Domy gwiazd

Ania i Robert Lewandowscy kupili nowy dom. Ile kosztowała ich hiszpańska posiadłość?

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Zofia Ślotała udekorowała dom na Wielkanoc. Zadbała o najdrobniejsze szczegóły

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Rodzina Ivana Komarenki mieszkała w przykrych warunkach. Gwiazdor bardzo im pomógł

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Katarzyna Dowbor pokazała zniszczenia w swoim ogrodzie. Ostrzega internautów

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Zygmunt Chajzer przyjął pod swój dach uchodźców. Słowa małej dziewczynki wywołują łzy

Czytaj więcej >

Domy gwiazd

Monika Richardson miała problemy ze swoim domem. Najemcy wyrządzili spore szkody

Czytaj więcej >