Rząd wprowadza podatek od plastiku. Ucierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy
To już pewne. W przyszłym roku czekają nas kolejne podwyżki cen. Tym razem rządzący wzięli na tapet odpady z plastiku, nakładając na nie podatek. Ile będzie nas kosztowała unijna „dyrektywa plastikowa”?
Czy to kolejny pomysł na poprawę postawy proekologicznej w Europie, czy też sposób na ściągnięcie jeszcze więcej podatków od obywateli?
Czego będzie dotyczył podatek od plastiku?
Im więcej podatków pojawia się z ramienia Unii Europejskiej, tym częściej człowiek zastanawia się, czy jest coś, czego nie można opodatkować. Skoro wszyscy płacimy za wywóz śmieci, po co opodatkowywać dodatkowo plastik?
Jak się okazuje, po to, aby było jeszcze drożej. Podwyżki odczują przede wszystkim konsumenci, aczkolwiek podatek od plastiku mocno uderzy również w przedsiębiorców.
Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wymaga przystosowania systemów księgowych do nowych regulacji oraz usunięcia niektórych towarów z obiegu. Kwestią czasu jest, aż rynek zaleje promocja na plastikowe produkty.
Od kiedy będzie obowiązywał podatek od plastiku?
Nowa dyrektyw a plastikowa znana także pod hasłem „Single Use Plastik”, została uchwalona przez Parlament Europejski już 5 czerwca 2019 roku, aczkolwiek w Polsce będzie ona obowiązywała od 1 lipca 2024 roku.
Podatek ten będzie dotyczył w większości przypadków opakowań i elementów jednorazowych wykonanych z plastiku. Oznacza to, że od 1 lipca 2024 roku nie kupimy między innymi plastikowych jednorazowych sztućców, talerzy, czy kubków.
Gdyby jednak przedmioty te były jakimś cudem sprzedawane, wówczas doliczono by do nich dodatkowy podatek od plastiku. Zdaniem Unii Europejskiej ma to na celu powstrzymać konsumentów od zalewania świata odpadami z plastiku.
Podatek od plastiku to istne szaleństwo
Wyobrażacie sobie, że od 1 lipca 2024 roku nowa opłata pojawi się nie tylko na paragonach, ale i na opakowaniach plastikowych? Na każdym opakowaniu będzie widniała informacja na temat zawartości tworzyw sztucznych w danym produkcie.
Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Przede wszystkim kolejny wzrost cen produktów. Wyobrażacie sobie, ile będą kosztować napoje w butelkach plastikowych, jeśli obejmie je podatek od plastiku?
Nie wiadomo jeszcze, czy podatek ten obejmie również dodatkowo odpady plastikowe, które są już przecież opodatkowane, chociażby w formie opłaty za wywóz nieczystości. Będziemy informować Was na bieżąco wszelkich nowościach związanych z dyrektywą plastikową.
Zobacz także:
- Wchodzi 1 stycznia 2024. Nowy podatek jest już pewny, odczujesz go przy każdych zakupach do domu
- Masz taki dom? Zapłacisz podatek od deszczu
- Za ogrzanie domu zimą zapłacimy ponad 1600 zł więcej niż do tej pory. UE wprowadza nowy podatek