Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Stało się, chcą usunąć abonament RTV. Znamy datę, nowy pomysł nie spodoba się każdemu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 31.01.2024 14:11

Stało się, chcą usunąć abonament RTV. Znamy datę, nowy pomysł nie spodoba się każdemu

abonament RTV
canva/HandMrts z Pexels, canva/in4Mal

Abonament RTV przejdzie do historii? Wszystko wskazuje na to, że tak. Plan likwidacji opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych spowodowany jest wynikami kontroli Poczty Polskiej. Nowy pomysł nie spodoba się jednak każdemu.

Kiedy zostanie zlikwidowany abonament RTV? Czym zostanie zastąpiony? Kto może być całkowicie zwolniony z opłat? Co należy zrobić, by nie płacić abonamentu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Duże zmiany w abonamencie RTV

O abonamencie RTV zrobiło się głośno, gdy pracownicy Poczty Polskiej zaczęli przeprowadzać kontrole i sprawdzać, czy faktycznie każde gospodarstwo domowe opłaty te ma uregulowane. Głos w sprawie zabrał niedawno Tadeusz Kowalski, który jest członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kowalski był gościem jednego z programów Wirtualnej Polski.

Kowalski podczas rozmowy stwierdził, że abonament RTV zostanie zlikwidowany i to już w przyszłym roku kalendarzowym. Decyzja ta została podjęta, gdyż zaledwie niewielki odsetek Polaków faktycznie za abonament płaci.

Nie oznacza to jednak, że od stycznia 2025 roku nie będziemy musieli płacić za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Pojawiła się propozycja, która nie spodoba się każdemu.

abonament RTV.jpg
canva/PatrikDaxenbichler

Obowiązkowa opłata zamiast abonamentu

Kowalski przyznał również, że rozważanych jest kilka opcji w zamian za abonament RTV. Jedna z nich to składka w wysokości 8,34 zł na miesiąc, co daje nam kwotę 100,08 zł w skali roku. Opłata ta pobierana będzie od wszystkich płatników PIT, KRUS i CIT.

- To jest nasz wspólny interes, żebyśmy mieli media, których zawartość nie jest uzależniona od potrzeb rynku reklamowego - powiedział w programie Wirtualnej Polski. 

Z opłat abonamentowych zwolnione są i będą osoby z określonych niżej grup.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Nie wszyscy zobowiązani są do uiszczania opłat za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Te osoby zwolnione są z płacenia abonamentu RTV:

  • osoby z pierwszą grupą inwalidzką,
  • kombatanci i inwalidzi wojskowi, a także ich rodziny,
  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • osoby z okresową lub trwałą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • osoby otrzymujące rentę, zasiłek socjalny lub pielęgnacyjny, świadczenia socjalne,
  • osoby niesłyszące lub z dużym uszczerbkiem słuchu,
  • osoby niewidome,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawa do emerytury, której wartość nie przekracza 50% wynagrodzenia ustalonego przez GUS,
  • osoby bezrobotne lub posiadające zasiłek przedemerytalny,
  • osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

Jeśli należysz do jednej z wyżej wymienionych grup, wystarczy, że udasz się do punktu Poczty Polskiej i okażesz dokument, który upoważni cię do zwolnienia z opłat. Zostaniesz również poproszony o wypełnienie oświadczenia.

abonament RTV.jpg
canva/Andrzej Freda

Zobacz także: