Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Szyby w samochodzie parują z kilku powodów. Tak pozbędziesz się problemu
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 07.10.2023 16:26

Szyby w samochodzie parują z kilku powodów. Tak pozbędziesz się problemu

Parujące szyby w samochodzie
shutter/dies-irae

Każdy kierowca samochodu wie, że jesień i zima to najgorsze pory roku. Coraz krótsze dni, opady deszczu i śniegu, śliskie jezdnie, mgły to tylko niektóre z utrudnień. Jednym z problemów, z którymi muszą się też zmagać kierowcy są parujące szyby w samochodzie.

Jesienią i zimą nie da się całkowicie uniknąć tych problemów, bo winne są warunki atmosferyczne. Jednak jedną przyczynę tego, że szyby parują w aucie możemy usunąć. Warto wiedzieć, jaką.

Zaparowane szyby to prawdziwa zmora kierowców

Jesienią wystarczy zostawić samochód na dłużej przed domem czy na parkingu i po powrocie do auta zastaniemy zaparowane szyby. Szyby w aucie parują jesienią i zimą. Jest to nieodłącznie związane z aurą.

O tej porze roku w powietrzu jest wtedy dużo więcej wilgoci niż w pozostałe pory roku. Wsiadając do auta w zawilgoconej odzieży i mokrych butach, a może wnosząc też mokry parasol czy teczkę przyczyniamy się do zwiększenia wilgotności wewnątrz pojazdu. 

W środku auta jest zwykle nieco cieplej niż na zewnątrz, przez co na szybach pojawia się para wodna. Jest jeszcze jeden istotny powód, przez który szyby parują. To brud. Brudne szyby powodują to, że pary będzie zbierać się więcej.

Projekt bez nazwy (31).jpg
Canva/SomeSense, Getty Images

Jak ograniczyć wilgoć w aucie?

Aby zmniejszyć problem parujących szyb w samochodzie zadbajmy o czystość. Zacznijmy od umycia szyb od środka. Często myjemy szyby od zewnątrz, korzystamy z wycieraczek i płynów. Tymczasem brud od środka, mimo że go być może nie widzimy, sprzyja osadzaniu się pary na szybach.

Warto zadbać też o wyposażenie, które nie trzyma wilgoci, np. dywaniki z materiału możemy na jesień i zimę wymienić na gumowe. Takie łatwiej wysuszymy.

Jak usunąć nadmiar wilgoci z auta?

W usuwaniu pary wodnej z szyb w samochodzie pomoże też nawiew i klimatyzacja. Zadbajmy o to, aby w aucie była dobra cyrkulacja powietrza i po włączeniu silnika ustawmy nawiew na największą temperaturę i moc. Włączmy klimatyzację i uchylmy okna.

W modelach wyposażonych w ogrzewanie szyby tylnej lub przedniej lub w podgrzewane lusterka zadanie będzie łatwiejsze.

Projekt bez nazwy (32).jpg
Canva/pixelshot

Zobacz także:

Tagi: Okna
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10