DomekIOgrodek.pl Porady domowe Ta piękna domowa roślina może żółknąć i obumierać z nieoczywistych powodów. Oto sposób na pozbycie się problemu
fot. tc397 / canva.com

Ta piękna domowa roślina może żółknąć i obumierać z nieoczywistych powodów. Oto sposób na pozbycie się problemu

15 grudnia 2022
Autor tekstu: Magdalena Cichocka

Cyklamen perski, potocznie zwany fiołkiem alpejskim to piękna roślina, która skrada serca kolejnych wielbicieli roślin. Cyklamen ma sprecyzowane warunki uprawy, a nieprzestrzeganie kilku ważnych zasad może sprawić, że zacznie żółknąć i obumierać.

Fiołek alpejski ma piękne kwiaty w kolorach od bieli, po róż, a nawet czerwień. Utrzymanie rośliny w dobrej formie wymaga stałej obserwacji oraz zapewnienia odpowiednich warunków. Przedstawiamy cenne rady przydatne w uprawie.

Fiołek alpejski - warunki uprawy

Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum) ma swoich wiernych fanów. Roślina dumnie prezentuje się w wielu domach, jednak nie każdy potrafi zapewnić kwiatu odpowiednie warunki. Fiołek alpejski jest rośliną wieloletnią i w przeciwieństwie do większości popularnych roślin domowych, kwitnie w miesiącach zimowych, a w lecie przechodzi w stan wegetacji. Cyklamen do odpowiedniego wzrostu potrzebuje przepuszczalnego podłoża o stałej wilgotności . Podczas podlewania należy być jednak ostrożnym, ponieważ łatwo go przelać. Wówczas liście żółkną, a roślina powoli gnije i umiera. Należy również pamiętać, aby nie spryskiwać i nie nawilżać liści ani bulw . Istotną kwestią podczas uprawy fiołka alpejskiego jest kwaśny odczyn ziemi . Aby go uzyskać, wystarczy zmieszać uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych z torfem.

Fiołek alpejski powinien znajdować się w jasnym miejscu, bez bezpośredniego światła słonecznego. Należy unikać przeciągów, a najlepszą temperaturą dla cyklamenu jest przedział od 15 do 20 stopni Celsjusza . W czasie letnim roślina powinna znajdować się w zacienionym i chłodnym miejscu, natomiast zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 12 stopni Celsjusza.

Najczęstsze błędy w uprawie fiołka alpejskiego

Jeśli nieopatrznie dopuścimy do zaniedbania rośliny lub jej przelania, należy jak najszybciej odsączyć nadmiar wody . W przypadku kiedy liście zaczną żółknąć, należy je delikatnie usunąć. Obumierające kwiaty również należy oberwać, możliwie jak najbliżej bulwy.

Często pojawiającym się błędem w uprawie fiołka jest zbyt głębokie umieszczenie bulwy w doniczce i przysypanie jej ziemią. Bulwa cyklamenu powinna wystawać ponad ziemi ę. Dodatkowo należy pamiętać, że roślinę przesadza się tylko latem , kiedy przebywa w stanie wegetacji.

Właściciele fiołka alpejskiego często borykają się z problemem szarej pleśni. Pojawia się ona w przypadku nadmiernego podlewania. Brak usunięcia pleśni odpowiednio szybko może skutkować całkowitym obumarciem rośliny.

Warto pamiętać, że cyklamen perski jest rośliną trującą dla zwierząt . Po spożyciu mogą pojawić się takie objawy jak wymioty, brak apetytu, ślinotok, drgawki, biegunka, a nawet zaburzenia rytmu serca.

Zobacz zdjęcia:

Fiołek alpejski
fot. JIAN YI LIU / canva.com
Fiołek alpejski
fot. Tom Meaker / canva.com

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy