DomekIOgrodek.pl

canva/Iwona Wozniak, Getty Images

Ta popularna roślina skrywa mroczny sekret. Niewielu zna prawdę, może mocno zaszkodzić

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Adam Moskal

Łąki, które zdobione są przez powyższą żółtą roślinę wyglądają pięknie i malowniczo, przez co ludzie często decydują się sadzić ją w swoich ogródkach czy na działkach. Niestety taka decyzja często źle się kończy.

Eksperci nie szczędzą słów i ostrzegają przed nią już od dobrych wielu lat. Jej zgubny wpływ na okoliczny ekosystem jest ogromny, a jej duża zdolność do rozprzestrzeniania tylko potęguje problem.

Uważaj na nawłoć kanadyjską

Nawłoć kanadyjska nie jest gatunkiem lokalnym. Pochodzi z Ameryki Północnej i do Polski dotarła już dawno, pod koniec XIX wieku. Od tego czasu można spotkać ją dosłownie na całym terenie kraju.

- Jest jednym z najstarszych i wciąż bardzo inwazyjnych gatunków roślin, znalazła się wysoko na czarnych listach takich gatunków. Gatunki inwazyjne są według Maxwella i jego współpracowników, w opracowaniu z "Nature", na piątym miejscu wśród tzw. "big killers", czynników sprzyjających wymieraniu innych gatunków - zdradza prof. Piotr Skubała w trakcie rozmowy z Onetem.

Dlaczego jest tak groźna?

Choć wygląda ładnie, nie można dać się oszukać. Dorasta do 150 cm długości i jest trudna w odróżnieniu od miejscowej nawłoci pospolitej. Kwitnie od lipca do października. Jej najgorszą cechą jest wytwarzanie związków allelopatycznych.

Związki allelopatyczne są substancjami chemicznymi, które hamują kiełkowanie i uniemożliwiają odpowiedni wzrost i rozwój innych roślin. Związki te gromadzą się w glebie, na której rosła nawłoć kanadyjska.

Nawłoć kanadyjska
canva/Elena Photo

- Te rośliny są konkurencyjne w stosunku do gatunków rodzimych i miejsca, w których się rozwijają, najczęściej są w efekcie ubogie gatunkowo. Przyczynia się to też do zaniku rodzimych zapylaczy. Mało tego, stwierdzono też, że nawłociowiska negatywnie wpływają na ptaki. Nie mogą w takim miejscu wylądować, jest to dla nich teren nieprzyjazny i niedostępny. Skutkiem jest więc spadek różnorodności gatunków ptaków - tłumaczy dlaej pro. Skubała Jedynym sposobem, który jakkolwiek pozwala się nawłoci kanadyjskiej pozbyć, jest regularne i wielokrotne koszenie oraz wyrywanie jej w sezonie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Jak wyczyścić osad z dzbanka filtrującego? Brud zniknie w ułamku chwili

  • Masz w domu pralkę franię? Jesteś szczęściarzem, w jej bębnie zrobisz prawdziwy przysmak

  • Posyp przypaloną patelnię i przetrzyj po chwili. Będzie jak nowa w pięć sekund

Tagi:

Podobne artykuły

Ogród

Rozłóż w ogródku, pędraki przestaną być problemem. Ptaki zajmą się nimi za Ciebie
Czytaj więcej >

Ogród

Wielkanocny kaktus nie kwitnie? To wina 1 porażającego błędu
Czytaj więcej >

Ogród

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy
Czytaj więcej >

Ogród

Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Czytaj więcej >

Ogród

Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Czytaj więcej >

Ogród

Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Czytaj więcej >
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]