Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ta zagadka spędza ludziom sen z powiek od 70. lat
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.04.2024 14:18

Ta zagadka spędza ludziom sen z powiek od 70. lat

zagadka
Fot. Tiktok.com/szkolny_cwaniak

W sieci właśnie pojawiła się podchwytliwa zagadka, nad której odpowiedzią głowią się tysiące osób. Choć pochodzi ona z 1953 roku, wcale nie straciła na aktualności. By ją rozwiązać, trzeba dysponować nie tylko wiedzą, ale również sprytem. Na pierwszy rzut oka to bułka z masłem, jednak kruczek tkwi w szczegółach. 

Internauci zasypali już komentarze swoimi wynikami. Nie wszystkie odpowiedzi były poprawne. Sprawdź, czy Tobie uda się rozwiązać zagadkę!

Podchwytliwa zagadka z 1953 roku

Logiczne zagadki cieszą się w sieci ogromną popularnością. Dla wielu osób są one lepszą rozrywką niż książka czy film. Każdy internauta chce spróbować swoich sił i zabłysnąć intelektem przed innymi. Niestety nie zawsze jest to takie proste. W internecie nie brakuje matematycznych łamigłówek, nad którymi nawet największe geniusze zgrzytają zębami. Zagadka, którą już jakiś czas temu udostępnił na swoim profilu na TikToku mężczyzna pod pseudonimem “szkolny_cwaniak” nie jest trudna, lecz trzeba ruszyć głową i myśleć nieszablonowo, aby znaleźć rozwiązanie.

Matematyczna łamigłówka, która bije rekordy popularności w sieci, pochodzi z 1953 roku. Polecenie wydaje się banalnie proste.

Z podanych 9 cyfr wykreśl 6 w ten sposób, żeby suma pozostałych liczb była równa 20.

Podane są trzy rzędy cyfr nieparzystych: w pierwszej trzy 1, w drugiej trzy 7, a w ostatniej trzy 9:

1 1 1

7 7 7

9 9 9 

Czy już znasz rozwiązanie tej zagadki?

Zaskakujące odpowiedzi internautów na zagadkę, niektórzy poplynęli

Spora część internautów uwielbia wyzwania, dlatego od razu zabrała się za rozwiązywanie łamigłówki. Co ciekawe, by podać prawidłową odpowiedź, wcale nie trzeba było być orłem z matematyki. Wystarczyło uważnie przeanalizować polecenie, w którym znajduje się spora podpowiedź. Część osób jednak szybko się poddała, twierdząc, że tej zagadki nie da się rozwiązać, pisząc, że przecież wszystkie podane cyfry są nieparzyste, więc dodanie do siebie trzech różnych da wynik nieparzysty. Inni zawzięli się i zaczęli kombinować, nie tracąc entuzjazmu. Niektóre odpowiedzi były jednak bardzo naciągane:

Ja bym zostawił dwie siódemki, a na dziewiątkę spojrzał od góry 7+7+6=20.

Ktoś inny również wpadł na nieoczywiste “obejście” łamigłówki:

To wykreślanka, więc skreślamy drugą 1, wszystkie 7 i drugą 9, tak powstanie znak “+” (1+1 +9+9=20).

Nie była to jednak prawidłowa odpowiedź. Nad takową wcale nie trzeba długo myśleć. Wystarczy znać znaczenie słów “cyfra” oraz “liczba”. Czy domyślasz się już, o co chodzi?

Rozwiązanie podchwytliwej zagadki matematycznej

Odpowiedź na zagadkę z 1953 roku leży w umiejętności uważnego czytania. Nie wszyscy internauci, którzy przystąpili do jej rozwiązywania, zwrócili uwagę na różnicę między słowami “liczba” a “cyfra”, a to właśnie w niej leży cały sens łamigłówki. W poleceniu mowa jest o sumie pozostałych liczb, z nie cyfr — to główna podpowiedź.

By rozwiązać zagadkę, wystarczy usunąć z pierwszego rzędu 1, następnie z drugiego rzędu wszystkie 7, a z trzeciego dwie 9. Pozostanie 11 oraz 9, których suma wyniesie 20. 

Udało Ci się podać prawidłową odpowiedź?

ZOBACZ TEŻ:

Tagi: zagadka Dom film