DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Tak biedronkę azjatycką usuniesz jednym ruchem. Przestanie gryźć i panoszyć się po domu
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 18.03.2023 16:46

Tak biedronkę azjatycką usuniesz jednym ruchem. Przestanie gryźć i panoszyć się po domu

azjatycka biedronka na krzaczku
canva/michael meijer

Biedronki azjatyckie to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. W wieku XIX sprowadzone z południowo -wschodniej Azji do Ameryki Północnej oraz Europy w celu zwalczania mszyc. Niestety, wymknęły się spod kontroli. W Polsce pojawiła się pierwszy raz w 2006 roku w Poznaniu. Od tamtej pory obserwuje się ich obecność coraz częściej. Opowiemy, jak poradzić sobie z nieproszonym gościem w czarne kropki.

Jaka jest różnica między biedronką polską a biedronką azjatycką?

Różnice między biedronkami.png
Różnice między biedronką azjatycką a polską. źródło: canva/emer1940 i arcaion z pixabay

Jak możecie zauważyć na powyższych zdjęciach, widać znaczącą różnicę między biedronką azjatycką a polską. 

Ta pierwsza występuje w kolorach: od wszystkich odcieni żółtego do pomarańczowego, czerwieni, aż po czarny. Nasza rodzima jest czerwona jak świeży pomidor.

Jeśli chodzi kropki azjatycka biedronka, może nie mieć ich wcale albo aż dwadzieścia trzy. Zaś polska albo dwie (po jednej na każdym skrzydełku) albo siedem (po trzy na skrzydełkach i jedna umiejscowiona pod tarczką). 

Biedronki te, różnią się również kształtem ciałka: azjatycka ma bardziej wypukłe i owalne, a tuż nad głową ma czarną plamkę w kształcie litery M. Biedronka polska natomiast ma owalny oraz wypukły kształt.

Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

Dlaczego biedronki azjatyckie ukrywają się w naszych domach?

Biedronki, jak większość zwierząt próbuje uchronić się przede wszystkim przed zimą. Dlatego to w tych chłodniejszych okresach zaczynamy obserwować ich zwiększoną aktywność poszukiwania schronienia. Nie są w pełni przystosowane do naszych warunków klimatycznych, toteż wybierają właśnie nasze domy jako idealne miejsce do ich przeczekania. 

Uwielbiają skrywać się przede wszystkim we framugach okiennych czy futrynach. Z racji tego, że są bardzo ekspansywnym gatunkiem, w jednym miejscu może być ich nawet kilkaset. 

Problem z tymi biedronkami jest taki, że u wrażliwych osób, głównie alergików mogą wywołać niepożądane objawy takie jak np. nieżyt nosa, pokrzywka, astma, a nawet obrzęk naczynioruchowy.

Trzeba również wspomnieć, że biedronki te, w chwili zagrożenia, ale również i po śmierci wydzielają żółtą substancję o nazwie hemolimfa. Ta, pozostawiona na meblach, podłogach czy ścianach jest wręcz niemożliwa do usunięcia. Dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć, zanim narobią większych szkód w naszym domu, jak i jego mieszkańcom.

Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej z domu?

Najlepszym, domowym sposobem na pozbycie się biedronki azjatyckiej, jest oczywiście użycie odkurzacza. Należy bardzo dokładnie odkurzyć miejsca, w których zauważyliśmy zbiorowisko tych szkodników. Zdecydowanie polecamy obskoczyć urządzeniem do sprzątania każde miejsce, nawet takie, w którym widzieliśmy jednego osobnika. Kto wie, czy nie czyhają gdzieś za rogiem. Taki worek od razu wyrzucamy!

Innym i równie skutecznym sposobem na te uporczywe szkodniki są olejki eteryczne. One, wręcz nie znoszą zapachu wielu z nich, dlatego warto zabezpieczyć nimi dom przed biedronkami azjatyckimi. Można, z ich pomocą przetrzeć framugi okien lub drzwi dla skuteczniejszego efektu.

Jeśli mamy ogród, warto posadzić w nim chryzantemy, których także nie znoszą. Okres ich kwitnienia jest w tym samym czasie co ten, w jakim te kropkowane paskudy szukają schronienia. Tym sposobem, będą omijać nasz ogród szerokim łukiem.

Woda i mydliny to również skuteczny sposób na odstraszenie tych małych gałganów. Powierzchnie przetarte takim roztworem będą śliskie, więc biedronki szybciutko zniechęcą się do jakiejkolwiek próby ponownego siadania i zaczną szukać innego miejsca do schronienia się.

Polecamy również sięgnąć po lampki na muchy. Przyciągają one nie tylko te, konkretne owady, ale również biedronki. Jeśli taka na niej usiądzie, porazi ją prąd, a stworzenie umrze.

Jeśli żadna z powyższych metod nie poskutkowała i biedronki umościły się w naszym domu, tak konkretnie, trzeba sięgnąć po zdecydowane kroki. Warto sięgnąć po preparaty na szkodniki. Pamiętajcie, aby ściśle przestrzegać zaleceń producentów i zwracać uwagę, czy mogą zostać wykorzystane wewnątrz pomieszczenia!

Dokładne odkurzanie.png
Podczas najazdu biedronki azjatyckiej, warto wysprzątać cały dom. Lubią się kryć po kątach! źródło: canva/South_agency
Tagi: Biedronka