Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak ratuję przekwitły hiacynt. Kwiaty ma jeszcze piękniejsze
Martyna Pałka
Martyna Pałka 06.04.2024 10:39

Tak ratuję przekwitły hiacynt. Kwiaty ma jeszcze piękniejsze

hiacynt
fot. YouTube/Balconia Garden

Wiosna charakteryzuje się wieloma kwiatami, które w tym okresie bardzo często zdobią nasze stoły i okna. Jednym z najpopularniejszych jest hiacynt, który uznawany jest za najpiękniejszą dekorację.

Istnieje prosty sposób, który pozwoli nam zachować te kwiaty na dłużej. Kolorowe i urokliwe hiacynty będą kwitnąć nie tylko w święta wielkanocne.

Jak zadbać o swoje hiacynty po świętach?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, ze hiacynty stanowią prawdziwą wizytówkę wiosny. Kwiaty te zdobią nie tylko nasze stoły, ale też okna i występują w wielu różnorodnych wersjach kolorystycznych. 

Niestety, często już kilka dni po Niedzieli Wielkanocnej wiele osób decyduje się na wyrzucenie tych roślin. Jest to ogromny błąd, któremu można zapobiec dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Istnieje kilka bardzo prostych trików, które pozwolą nam na przedłużenie życia tych kwiatów, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem.

hiacynt.jpg
Fot. Canva/Jaspe

Jak po świętach zadbać o hiacynta w doniczce?

Pomimo faktu, że hiacynty zachwycają nas swoim pięknym wyglądem i intensywnymi barwami, wiele z nich ląduje w koszu niedługo po zakończeniu świąt wielkanocnych. Zazwyczaj powodem jest to, że kwiaty te bardzo szybko przekwitają i nie mieszczą się już w swoich doniczkach. Istnieje jednak prosty sposób, który pozwoli nam dłużej cieszyć się pięknej tych kwiatów

Okazało się, że sposobem na zachowanie tych roślin na dłużej jest pozostawienie ich cebulek, które w kolejnym roku ponownie wypuszczą świeże kwiaty. Kiedy więc nasz symbol Wielkanocy przekwitnie, należy ściąć część jego pędów z  kwiatostanami. 

O pozostałą roślinę powinniśmy dbać tak długo, jak pozostaje ona zielona. Gdy liście hiacynta obumrą i zmienią kolor na żółty, jest to znak, aby wyciągnąć jego cebulkę z ziemi.

Jak uratować przekwitniętego hiacynta?

Po wyciągnięciu cebulki z ziemi można rozpocząć jej przygotowania na kolejny sezon. Roślina musi się odpowiednio zregenerować, a w tym celu przechodzi w stan spoczynku. W związku z tym najlepiej będzie umieścić ją w miejscu chłodnym i zacienionym, na przykład w piwnicy, gdzie powinna pozostać na około 8 tygodni.

Po upływie tego czasu cebulka może zostać ponownie zasiana w ziemi, gdzie stopniowo zaczniemy przyzwyczajać ją do cieplejszych i bardziej nasłonecznionych warunków. Pamiętaj, że najlepsza temperatura do uprawy hiacynta to około 15 stopni Celsjusza. Po przystosowaniu cebuli do ciepła należy zacząć ją delikatnie podlewać. Dzięki takiej pielęgnacji kwiat ten może służyć nam nawet kilka lat.

hiacynt.jpg
Fot. Canva/spreader76

Zobacz także: