Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Takie światełka Polacy montują na balkony i do ogrodów
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.04.2024 16:39

Takie światełka Polacy montują na balkony i do ogrodów

Światełka
Fot. Canva/Vesnaandjic, Getty Images Signature

Polacy stają się coraz bardziej nowoczesnym narodem. Jeszcze nie tak dawno „światełka” w ogrodzie, czy na balkonie utożsamialiśmy ze świętami Bożego Narodzenia. Dzisiaj mamy już świadomość, że mogą one stanowić dopełnienie aranżacji przestrzeni.

Powiedzcie sami, czy odpowiednio podświetlona przestrzeń, nie staje się od razu bardziej klimatyczna, przytulna i jedyna w swoim rodzaju? No właśnie, tylko jakie światełka montują Polacy na balkonach i w ogrodach?

Klasyka zawsze się obroni

Pamiętacie „bum” na lampiony? Konia z rzędem temu, kto chociaż raz w życiu nie spróbował puszczania lampionów. Te okazują się także wyjątkową dekoracją balkonu i tarasu, która zyskuje coraz to więcej zwolenników.

Hitem 2024 roku, na który zdecydowanie nie wydamy małej fortuny, są „latarenki”. Te występują zarówno w odmianie solarnej, jak i LED. Zwolennicy klasycznego wykończenia wnętrz z pewnością docenią odmiany zasilane olejem, a także oświetlane za pomocą świec.

Oświetlenie to doskonale sprawdzi się zarówno na balkony, jak i do ogrodu. Uniwersalność lampionów zasługuje na uznanie, a ich wykorzystanie do ozdoby altany sprawi, że pozornie nudna konstrukcja stanie się miejscem śpiewów, tańców i niezapomnianych letnich wieczorów.

Oświetlenie 2.jpg
Fot. Canva/Andrew Poplavsky

Modny minimalizm zawładnął balkonami

Nieprzerwanie w oświetleniowej modzie od lat królują girlandy. Co to takiego? Jest to forma dekoracyjnego świetlnego łańcucha, który z pewnością nie nadszarpnie waszego budżetu. Rozwiązanie to doskonale dopełni balkony w stylu loftowym oraz będzie doskonałym oświetleniem dla obszernych altan, czy kolumn.

Nie musicie się obawiać o bezpieczeństwo ich stosowania. Modele dostępne za dosłownie 200 zł mają certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące wam, że nawet w trakcie deszczu korzystanie z girland będzie bezpieczne.

Względy bezpieczeństwa przy stosowaniu „światełek”

Chociaż stosowanie „światełek” to doskonały sposób na ożywienie pozornie nudnej, zwykłej przestrzeni, pamiętajcie o względach bezpieczeństwa. Jeśli korzystacie z lampionów, czy girland zasilanych sieciowo, koniecznie sprawdźcie, czy oświetlenie to może być używane na dworze. Zwróćcie uwagę na certyfikaty.

Jeśli jednak wolicie tradycyjne rozwiązania z zasilaniem olejowym, bądź na świeczkę, zwróćcie uwagę, aby lampiony nie były ustawione w pobliżu roślin, zasłon, czy jakichkolwiek łatwopalnych elementów. Dzięki temu możecie mieć pewność, że wasze „światełka” będą hitem waszego osiedla, a nie powodem czujnego spojrzenia straży miejskiej.

Oświetlenie 3.jpg
Fot. Canva/Vesnaandjic, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: