DomekIOgrodek.pl
taras z kamienia

Pixabay/Saramukitza

Taras z kamieni. Zalety, pomysły i koszty

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Taras z kamieni to świetny sposób na stworzenie nie tylko ciekawej ozdoby domu i ogrodu, ale także maksymalne wykorzystane naturalnych właściwości kamienistego podłoża. Sprawdź wszystkie zalety tego typu tarasów i poznaj orientacyjne koszty robocizny.


Taras z kamieni – jakie materiały?


Taras z kamieni tworzony jest, jak sama nazwa wskazuje, z kamienia. Zazwyczaj używane są materiały naturalne. Najpopularniejsze kamienie do pokrycia nawierzchni tarasu to granity, bazalty, sjenity i marmury. Zazwyczaj najczęstszym wyborem jest granit i bazalt. To kamienie łatwe w obróbce, mrozoodporne oraz odporne na ścieranie. Granit jest bardzo twardy, więc jeśli zależy Ci na wytrzymałości, zdecyduj się właśnie na ten kamień. Posiada naturalną jasnoszarą barwę, ale możesz znaleźć także granity w odcieniach żółci, różu lub zieleni. Jeśli chodzi o bazalt, to on także jest wyjątkowo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Bazaltowy taras z kamieni będzie miał głęboką, czarną barwę nawierzchni. Inne materiały, które nadają się do pokrycia powierzchni w ogrodzie, to na przykład piaskowce, trawertyny i wapienie zbite. Posiadają różne właściwości i zróżnicowaną wytrzymałość. Nie wszystkie piaskowce, szczególnie te białe, nadają się do pokrycia nawierzchni, ponieważ mogą zbyt szybko się ścierać. Te trzy naturalne kamienie wymagają regularnej impregnacji, która powinna być powtarzana co roku. Jeśli zależy Ci na tym, aby taras z kamieni był jednocześnie trwały, wytrzymały i posiadał ciekawy odcień, to wybierz serpentynit. Ma on naturalną zielonoszarą lub zielonoczarną barwę. 


Taras z kamieni. Jak ułożyć?


Taras z kamieni zazwyczaj wykonywany jest się z kamiennego bruku albo z przyciętych kamiennych płyt. W trakcie układanie nawierzchni należy upewnić się, że zachowany został spadek około 1-2 procent. Spadek powinien nachylać się w kierunku ogrodu, aby woda opadowa nie zalegała na powierzchni tarasu. Po ułożeniu nawierzchni wszystkie szczeliny między kamiennymi kostkami muszą zostać wypełnione piaskiem. Jeśli decydujesz się na dużych rozmiarów i płaskie kamienie o nieregularnych kształtach, to powinny one zostać zabezpieczone za pomocą cementowej zaprawy. Żeby mieć pewność, że taras z kamienia będzie dobrze wykonany, należy ułożyć wszystkie niezbędne warstwy. Zanim nastąpi układanie powierzchni z naturalnego kamienia, trzeba stworzyć podbudowę. Następnie płytki lub kamienie muszą zostać właściwie ułożone. Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych należy rozplanować odpowiedni sposób odwodnienia.  Trzeba także określić, jakie będzie obciążenie powierzchni tarasu. Pamiętaj aby wybrać odpowiedni dla Ciebie ułożenia płytek, jeśli decydujesz się na bruk. Pierwszy krok układania to przygotowanie podłoża. Należy przeprowadzić korytowanie, czyli usunięcie nadmiaru gruntu do około 20-30 centymetrów w głąb. Humus także musi zostać usunięty. Kolejny etap to wyrównanie poziomów oraz nachyleń powierzchni. W tym momencie spadek, jaki będzie mieć finalnie taras z kamienia, zostaje wykonany. Należy zwrócić uwagę na wartości pomiarów oraz skontrolować poziomy nawierzchni.


Podbudowa i budowa. Taras z kamieni


O tym, że taras z kamieni jest wytrzymałym i przyjaznym miejscem do spędzania wolnego czasu, decyduje jego podbudowa oraz finalna budowa. To o jego trwałości decyduje właściwe przygotowanie miejsca, w którym ma znajdować się taras. Wykopanie odpowiedniej głębokości na nawierzchnię, a także usunięcie humusu – czyli warstwy urodzajnej – jest niezbędne. Jeśli poziom tarasu ma zostać podniesiony w stosunku do reszty nawierzchni ogrodu, należy podwyższyć teren. Wykonuje się to za pomocą nasypania piasku lub pospółki. Trzeba zasypać je za pomocą kilku warstw. Każda z nich powinna mieć najwyżej 30 centymetrów grubości. Aby taras z kamieni miał dobrze przygotowaną podbudowę, każda warstwa musi być dobrze zagęszczona. Od tego zależna jest trwałość całego tarasu. Jeśli nie trzeba podnosić poziomu gruntu, podbudowa pod taras może być wykonana jedynie za pomocą zagęszczonego piasku. Wystarczy warstwa grubości około 15 centymetrów. Po jej rozłożeniu należy zastosować podsypkę piaskowo-cementowej. Stosunek objętości powinien wynosić 9:1 na rzecz piasku. Następnie osadza się krawężnik tarasu oraz rozpoczyna okładać nawierzchnię z kamienia.


Taras z kamieni. Koszty


Taras z kamieni nie jest bardzo drogi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ceny naturalnych kamieni mogą być dość wysokie, szczególnie tych materiałów, które gwarantują dużą trwałość i wytrzymałość. Warto jednak założyć, że jednorazowa inwestycja zwróci się na przestrzeni lat użytkowania. Kamienny taras z dobrej jakości materiałów, który będzie regularnie konserwowany i oczyszczany, powinien trwać w niezmiennym stanie przez kilkanaście lat. Płytki wykonane z granitu i przeznaczone do ułożenia na zewnętrznej powierzchni mogą kosztować od 100 złotych za 1 metr kwadratowy. Maksymalna kwota to około 500-600 złotych. Jeśli zależy Ci na tym, aby taras z kamieni nie posiadał zbyt dużego budżetu, to możesz zdecydować się na płytki wykonane z betonu, które będą imitować kamienną powierzchnię. Tego typu płytki to dobre rozwiązanie. Są łudząco podobne do materiałów wykonanych z naturalnego kamienia, a cena za 1 metr kwadratowy zaczyna się w okolicach 50 złotych. Warto jednak pamiętać, że tego typu płytki są mniej wytrzymałe i mogą w łatwiejszy sposób zostać uszkodzone. 

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >