chwasty
flickr.com/Tomasz Lewicki(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 28 Marca 2021

Te chwasty rosną w Polsce i są bardzo trujące. Uważaj na nie

Te chwasty rosną na terenie naszego kraju - możliwe, że większość z nas widuje je regularnie, jednak przez ich niewinny wygląd nie wiemy, jak bardzo są niebezpieczne. W końcu w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci! Które są najbardziej trujące?

Przedstawiamy 3 najgroźniejsze chwasty, które rosną w Polsce i mogą zrobić ci wielką krzywdę. Zacznijmy od tego najpopularniejszego...

Barszcz Sosnowskiego - dotknięcie może grozić nawet śmiercią

Barszcz Sosnowskiego jest o tyle niebezpieczny, że coraz bardziej pospolicie pojawia się w wielu miejscach, stwarzając ogromne zagrożenie. Zwykle rośnie na nieużytkach i miedzach. Ta roślina została sprowadzona do Polski w latach 50. z ZSRR i miała służyć jako pasza dla zwierząt. Okazało się jednak, że jest niebezpieczna dla zdrowia bydła, a także ludzi.

Barszcz Sosnowskiego wygląda jak przerośnięty koper - może osiągać nawet 4 metry wysokości. Liście z kolei przypominają takie, jak ma seler. Jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ w wydzielinie jego włosków gruczołowych znajdują się furanokumaryny, które przez połączenie się z DNA skóry mogą powodować silne oparzenia słoneczne.

Rany potrafią być niezwykle trudne do zagojenia, trudno także zatrzymać ropę, która się z nich toczy. Nie musisz nawet dotykać tej rośliny, aby doznać uszczerbku na zdrowiu, ponieważ szkodliwe substancje pod wpływem wysokiej temperatury wyskakują w powietrze same. Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać, ponieważ barszcz Sosnowskiego może skutkować wadami płodu.

Matka 15 dzieci otrzymała nowy dom. Postawiono jej tylko dwa warunkiMatka 15 dzieci otrzymała nowy dom. Postawiono jej tylko dwa warunkiCzytaj dalej

Psia pietruszka - rozpoznasz ją po nieprzyjemnej woni

Blekot pospolity, nazywany również psią pietruszką, pietruszycą i szalejem, jest niezwykle podobna do naci pietruszki lub trybuli. Łatwo pomylić go z roślinami uprawnymi, a tym samym doprowadzić do groźnej dla zdrowia interakcji.

Można ją zidentyfikować przez silną woń czosnku, którą wydziela. Oprócz porastania łąk i nieużytków może pojawiać się również w ogródkach warzywnych. Jej liście są pietruszkowate, ale kwiatostan nieco bardziej podobne do kopru. Rośnie do około 50 centrymetrów.

Wszystkie części tej rośliny zawierają trujące związki, takie jak kwas masłowy, mrówkowy i cykuta i konina. Jej zatrucie może powodować porażenie mięśni, drgawki i zaburzenia świadomości. Jeśli dojdzie do porażenia układu oddechowego, może nas czekać nawet śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda - kontakt z jej owocami bywa zgubny

Pokrzyk wilcza jagoda, czyli Atropa belladonna, znajduje czasami zastosowanie w okulistyce, ponieważ potrafi bardzo rozszerzyć nasze źrenice. Jednak na ogół jest to niezwykle niebezpieczna roślina.

Ma od 50 centymetrów do metra wysokości. Obrastają ją czarne owoce, które mogą zachęcać do zjedzenia, jednak trzeba pamiętać, że wywołują nawet śmierć! Dawka śmiertelna dla dorosłego to 10-20 jagód, natomiast dziecko może poważnie ucierpieć już przy spożyciu czterech z nich. Jej działanie jest podobne, jak po narkotykach, jednak atropina w nich zawarta może doprowadzić do śpiączki, a w jej efekcie nawet do zgonu.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News