Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Te niepozorne żuczki sieją spustoszenie w domach. Jeśli usłyszysz ten dźwięk, natychmiast reaguj
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.10.2023 20:31

Te niepozorne żuczki sieją spustoszenie w domach. Jeśli usłyszysz ten dźwięk, natychmiast reaguj

Szkodniki
Shutter/Henrik Larsson

Szkodniki w domu to prawdziwa zmora. Jesienią wiele owadów stara się wedrzeć do naszego domu, przez co nieprzerwanie mamy pełne ręce roboty. Niektóre z nich są nieszkodliwe (jak pająki), inne potrafią rozsiewać choroby (jak muchy), a nawet niszczyć nasz budynek.

Jak to możliwe, że szkodniki mogą siać spustoszenie w naszych domach. Czy powinniśmy się ich obawiać? Jak je wytępić? Tym zajmiemy się w niniejszym artykule.

Jakie szkodniki atakują twój dom?

Szkodników, które chcą wedrzeć się do twojego domu jesienią, jest naprawdę wiele. Zaczynając od pająków, przez muchy, aż na licznych gryzoniach kończąc. Tymczasem wśród nich są prawdziwi domowi tyrani.

Niezależnie od tego, jakie szkodniki chcą wedrzeć nam się do domu, robią to tylko z jednego powodu. Szukają one schronienia przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz, przy okazji zyskując łatwy dostęp do pożywienia.

Czy powinniśmy się ich obawiać? Zdecydowanie tak. Wiele szkodników przenosi choroby, może atakować produkty spożywcze, a nawet uszkadzać nasz budynek. Szczególną uwagę należy zwrócić na jednego szkodnika domowego.

Szkodniki 2.jpg
Canva/Henrik_L, Getty Images

Ten szkodnik domowy sieje spustoszenie w domu

Jeśli myślisz o szkodnikach, które uprzykrzają życie w domu, pewnie masz na myśli pluskwy, karaluchy, czy mole. Okazuje się, że istnieją znacznie gorsze szkodniki domowe od nich. Czy znasz spuszczele pospolite?

Szkodniki te są bardzo niebezpieczne dla naszego domu. Występują one na terenie całej Polski. Charakteryzują się brunatno-czarną barwą i ciałami o długości do 3 cm. Z wyglądu przypominają odmianę żuczków, aczkolwiek zdradzają je charakterystyczne dwa guzki na garbie między głową a skrzydłami.

Dlaczego szkodnik ten jest tak niebezpieczny? Potrafi on złożyć jednorazowo nawet 200-500 jaj, z których wykluwają się larwy żyjące nawet 8 lat. Larwy te żywią się głównie martwym drewnem. Z łatwością mogą ogołocić boazerię, podłogi, uszkodzić meble, a nawet zniszczyć więźby dachowe.

Jak walczyć z drewnolubnym insektem?

Jeśli słyszysz w swoim domu niepokojące skrobanie i kołatanie, wiedz, że możesz mieć do czynienia z tym drewnolubnym insektem. Ich żerowanie poznasz również po kilkumilimetrowych otworach w drewnianych konstrukcjach, z których wysypuje się mączka drzewna.

Aby pozbyć się tych szkodników, wystarczy nacierać te miejsca cebulą lub octem codziennie przez około 2 tygodnie. Jeśli to nie pomoże, należy zastosować specjalistyczne preparaty do zwalczania tego typu szkodników.

Szkodniki 3.jpg
Canva/Henrik_L, Getty Images

Zobacz także: